Obrót trumnami na 10 mln zł. CBŚP rozbił grupę przestępczą

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie wystawiali i posługiwali się fikcyjnymi fakturami VAT, to efekt śledztwa prowadzonego przez CBŚP, KAS i Prokuraturę Krajową. Z ustaleń śledczych wynika, że przedstawiciele firm wystawiali nierzetelne faktury w obrocie wyrobami funeralnymi, w tym trumnami. Policjanci prowadzili działania na terenie województwa podkarpackiego, śląskiego i małopolskiego.

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (KAS) prowadzą śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamenty do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie unikali opłacania należnych podatków bądź wyłudzali nienależny zwrot podatku od towarów i usług, z wykorzystaniem fikcyjnie działających podmiotów krajowych i zagranicznych.

Według śledczych do wyłudzeń dochodziło również w obrocie wyrobami funeralnymi, w tym trumnami. Śledczy oszacowali, że w wyniku działania podejrzanych skarb państwa mógł ponieść straty w wysokości ok. 2 mln zł.

CBŚP. Działania na terenie trzech województw

Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, podczas których zatrzymali 6 osób. U jednego z zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze w różnej walucie w kwocie niemal 1,3 mln zł, które ukryte były m.in. w pudełku po butach.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami. Jak wynika z ustaleń śledczych, łączna kwota wystawionych przez zatrzymanych nierzetelnych faktur wyniosła ponad 10 mln zł.

– Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania – informuje CBŚP.

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Polka Jessica Kurzawa jest poszukiwana. Uciekła ze szpitala w Amsterdamie

Holandia

Poszukujemy zaginionej, Kornelii-Policja Śrem

11-letnia mieszkanka Nochowa ostatni raz była widziana (10 marca) około godz. 7.55

Wnuczek odciął głowę siekierą swojej 100-letniej babci? Sam zawiadomił policję

Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *