Wyłudzili 269 mln zł z podatku VAT przy obrocie stalą.

Zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła na fikcyjnym obrocie stalą ponad 269 mln złotych nienależnego zwrotu podatku VAT. W sprawie cztery osoby usłyszały już zarzuty m.in. oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Planowane są kolejne zatrzymania.

Funkcjonariusze ABW zatrzymali na Śląsku cztery osoby, którym postawiono zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się wyłudzaniem zwrotu podatku VAT przy obrocie wyrobami stalowymi – poinformował w czwartek Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Przestępcza działalność podejrzanych doprowadziła do strat Skarbu Państwa, które wstępnie oszacowano na kwotę ponad 269 mln zł. Proceder wyłudzania zwrotów z podatku VAT opierał się na spółkach, które wykazywały w dokumentach księgowych fikcyjny obrót stalą. Zatrzymani pozorowali prowadzenie działalności gospodarczej i poświadczali w dokumentach, w tym fakturach, nieprawdę.

„Dla umocnienia wiarygodności spółek stosowana była procedura wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, mimo tego że zakupiony towar faktycznie nie opuszczał granic Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano w komunikacie.

ABW przeszukała miejsca zamieszkania oraz samochody zatrzymanych. Zabezpieczono też dokumenty, telefony i komputery. „Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Wobec wszystkich zatrzymanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego” – poinformował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Do zatrzymań doszło 26 stycznia br. Śledztwo prowadzi lubelska delegatura ABW pod nadzorem małopolskiego wydziału ds. walki z przestępczością zorganizowaną. W sprawie planowane są kolejne zatrzymania.

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

POTĘŻNE UDERZENIE W PRZESTĘPCZOŚĆ AKCYZOWĄ

9 osób zatrzymanych,

Oszustwo „na spadek”Polacy wpłacają gigantyczne pieniądze.

Aby uzyskać tylko w teorii istniejący spadek po krewnym w USA, Polacy wpłacają kwoty od 40 tys. do 100 tys. dolarów.

Sprzedawała narkotyki w pudełkach po zapałkach. „Babcia Basia” w rękach policji

Policjanci koło południa zjawili się w okolicach posesji. To co zobaczyli, potwierdziło ich przypuszczenia. Stali się świadkami transakcji, której dokonywała seniorka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *