5 ZATRZYMANYCH PODEJRZANYCH JEST M.IN. O PRANIE PIENIĘDZY

CBŚP uderzyło w grupę, której członkowie podejrzani są o wyłudzenie niemal 7 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT. Policjanci wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Lublinie prowadzą śledztwo, w którym występuje łącznie już 30 podejrzanych. Działania służb, m.in. funkcjonariuszy KAS zapobiegły wyłudzeniu blisko 1,5 mln zł. Tym razem do sprawy zatrzymano 5 osób.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Lublinie. Działania kontrolne w firmach prowadzone były również przez funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Sprawa dotyczy funkcjonowania w latach 2014 – 2015 zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy ustalili, że mechanizm przestępczy polegał na obrocie granulatem i blachą złota pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktury, na podstawie których składano deklaracje do urzędów skarbowych. Dokumenty te stanowiły podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT.

W minionym tygodniu na terenie województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymano 5 mężczyzn, w wieku od 32 do 54 lat. Przeszukano również miejsca zamieszkania podejrzanych, a następnie zabezpieczono do analizy m.in. sprzęt komputerowy oraz telefony.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy czy poświadczania nieprawdy w dokumentach. Dodatkowo dwóm z nich grozi odpowiedzialność za kierowanie tą grupą. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że łączna wartość należności w zakresie podatku od towarów i usług, narażonych na uszczuplenie lub uszczuplonych w wyniku działań podejrzanych może wynieść prawie 4,8 mln zł.Tego typu przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.Łącznie w śledztwie występuje już 30 podejrzanych. Do tej pory śledczy zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych, w tym pieniądze, udziały w spółkach oraz samochody, o łącznej wartości około 2,3 mln zł.

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Roman Giertych od roku nie stawił się na wezwanie prokuratury. Wystąpiono o tymczasowe aresztowanie adwokata

Termin wyznaczano mu już... 21 razy

Adwokat bił żonę stołkiem, pałką, mopem i dźgał ją nożem w klatkę.

Sędzia: to nie było drastyczne na tyle, by można było mówić o znęcaniu się

Padł strzał, nie żyje 32-latek

Funkcjonariusz policji postrzelił śmiertelnie 32-latka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *