Youtuberzy oskarżeni o wciąganie w piramidy finansowe

Pod koniec grudnia 2020r. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył karę za wciąganie do piramidy finansowej – na Damiana Żukiewicza z Investprovider. Youtuber otrzymał karę grzywny – niemal 450 tys. zł. 

 

Prezes UOKiK postawił zarzuty trzem 'przedsiębiorcom’, którzy naganiali na inwestowanie w FutureNet, FutureAdPro lub przystępowania do sieci NetLeaders.

– Będziemy konsekwentnie walczyć z naganiaczami, propagowanie systemów typu piramida nie może się opłacać – zapewnia Tomasz Chróstny.

Zarzuty otrzymał również Mateusz Gużda, Zbigniew Lemański oraz Bartłomiej Żukiewicz. Zarzuty dotyczą promowania systemów promocyjnych typu piramida, czyli projektów obiecujących zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów. Ich organizowanie i propagowanie jest prawnie zakazane.

„Na moim przykładzie powiem Ci że na dzień dzisiejszy z zainwestowanych 3400 zł zrobiłem już 19 tys. i ta liczba z dnia na dzień się powiększa. Obecnie jestem wolny finansowo i mogę cieszyć się czasem wolnym z bliskimi.”

Tak na swojej stronie pisał Bartłomiej Żukiewicz.

 

FutureNet i FutureAdPro

 

FutureNet i platforma reklamowa FutureAdPro są prowadzone przez firmy FUTURENET UKRAINE ze Lwowa oraz BCU Trading z Dubaju. FutureNet miał stać się konkurentem Facebooka, który dodatkowo miał dzielić się przychodami z reklam z użytkownikami. UOKiK ostrzegał przed nimi już w marcu 2019 r. W lipcu 2020 r. prezes urzędu wydał decyzję, w której uznał, że projekty te były nielegalnymi systemami promocyjnymi typu piramida.

 

Sieć NetLeaders

 

Oferta zakładała licencje o wartości od 100 do 25 tys. euro, zależnie od rodzaju. W zamian za to licencjobiorca miał otrzymywać „określoną wartość cykli, które może przeznaczyć na zakup waluty DasCoin bądź usług CL Singapore”.
Sęk w tym, że te usługi nie istniały, firma za to handlowała nie licencjami, a obietnicami bez jakiegokolwiek pokrycia.

UOKiK ostrzegał przed CL Singapore w marcu 2019 r., a w grudniu 2019 r. prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że był to system promocyjny typu piramida.

 

Julia Nikiel

 

źródło: innpoland.pl

O Julia Nikiel

nic nie znaleziono

Znany prawnik zatrzymany. Miał brać pieniądze i nie wykonywać działań

Mecenas poznań

Policjant postrzelił się w głowę na komisariacie. Walka o życie w szpitalu

Komenda Policji Gorzów

„Klawisz” zabrał głos. Mówi, do jakiej celi może trafić oprawca Kamilka

"będzie chroniony" w więzieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *