Wnuk uwierzył, że babcia prosi go o pożyczkę – okazało się, że został oszukany

Po włamaniu na konto społecznościowe 68-latki z okolic Ciechanowa, oszuści rozesłali do jej znajomych prośbę o opłacenie zamówienia. Na wiadomość zareagował wnuk kobiety, który przesłał kod do systemu płatności mobilnej. Gdy później zadzwonić do babci, okazało się, że ona nie prosiła o żadną pomoc.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska, dzień wcześniej zgłosiła się tam 68-letnia kobieta mieszkanka powiatu, która złożyła zawiadomienie, iż „ktoś włamał się na jej konto społecznościowe i za pośrednictwem komunikatora wysłał wiadomość do znajomych z prośbą o opłacenie zamówienia”.

Wnuk 68-latki uwierzył, że koresponduje ze swoją babcią, wygenerował i przesłał kod systemu płatności mobilnej. Gdy zorientował się, że pieniądze zostały wypłacone w bankomacie w Radomiu, zadzwonił do babci aby upewnić się, czy to ona wysłała wiadomość z prośbą o pożyczkę. Niestety było już za późno. Stracił 400 zł” – przekazała asp. Zarembska.

Policja ostrzega przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych. Przypominają, że schemat działania oszustów jest zazwyczaj podobny: przestępcy włamują się na konta użytkowników portalu społecznościowego, podszywają się pod znajomych i proszą o pilną pożyczkę. „Pamiętajmy aby zawsze weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomość z prośbą o pożyczkę” – apelują funkcjonariusze.

Policja zwraca również uwagę, aby zadbać o prawidłowe zabezpieczenie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępu do portali oraz komunikatorów.

O Kinga

nic nie znaleziono

Poznań, Gortadowo. Śmierć 39-letniej Natalii, co wiemy do tej pory?

Poznań, Gortatowo

Zaczęło się od sprzeczki, skończyło na pobiciu i ranieniu nożem

Warszawa

Zabił nożem znajomego żony, ale jej też nie zamierzał oszczędzić

Nowa Sól

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *