Operacja „Carlos”. Po raz kolejny CBZC uderzyło w przestępczość o podłożu pedofilskim. 64 osoby zatrzymane.

Policjanci zatrzymali 64 osoby podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Jest wśród nich mężczyzna, który robił zdjęcia i filmy z nagimi dziećmi i miał zgwałcić oraz wykorzystać dwóch małoletnich. W operacji o kryptonimie „Carlos”, przeprowadzonej przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości na terenie całej Polski, uczestniczyło ponad 400 funkcjonariuszy.

Zatrzymani mają od 21 do 73 lat, jest wśród nich 6 kobiet.

W wyniku operacji „Carlos” udało się ustalić i zatrzymać mężczyznę, który wykonując zawód fotografa zajmował się produkcją zdjęć i filmów z udziałem małoletnich – poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Na podstawie zebranych dowodów zatrzymanemu mężczyźnie postawiono zarzuty zgwałcenia i seksualnego wykorzystania trzech osób, w tym dwóch małoletnich. Mężczyzna w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa.

Ofiarami były nawet niemowlęta

Wśród zatrzymanych jest dwóch mężczyzn, którzy oprócz posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim, wytwarzali takie materiały, wykorzystując zależności rodzinne z pokrzywdzonymi. Ich ofiarami były dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Mężczyźni nie byli wcześniej notowani za podobne czyny.

Policjanci przeszukali ponad 100 miejsc, w których zabezpieczono 1 162 komputery oraz telefony komórkowe i elektroniczne nośniki danych. Zawierają one blisko 350 tys. materiałów foto lub wideo o charakterze pedofilskim. Ofiarami przestępstw były nawet niemowlęta.

Akcja we współpracy z Europolem i Amerykanami

Przeprowadzeniem operacji od kilkunastu tygodni zajmowała się specjalna grupa policjantów doświadczonych w ściganiu przestępców wykorzystujących seksualnie dzieci.

Działania zostały skoordynowane z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami w całym kraju. Policjanci współpracowali także z Europolem oraz amerykańskim Krajowym Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (National Center for Missing and Exploited Children  – NCMEC).

Tymczasowe aresztowanie 33 podejrzanych

Zatrzymani usłyszeli zarzuty posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. Sąd zastosował wobec 33 osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Ze względu na szczególny charakter ujawnionych przestępstw i na ochronę ofiar przed wtórną wiktymizacją policja nie udziela szczegółowych informacji o akcji.

Operacja „Carlos” to już trzecie uderzenie CBZC w przestępczość o podłożu seksualnym. Do tej pory zatrzymano 157 osób, 63 z nich trafiły do aresztu, a policjanci zabezpieczyli ponad pół miliona plików z nielegalnymi treściami.

O Kinga

nic nie znaleziono

Zaginął 63-letni Wiesław Paszkot z Krakowa

Kraków

Wziął narkotyki, miał wizję, zabił swoich znajomych. Początek procesu po zbrodni w Łodzi

Łódź

Zaginęła 19-latka z Lublińca. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z policją

Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *