Duża akcja CBA. Zatrzymano ponad 30 osób

Funkcjonariusze CBA we współpracy z KAS zatrzymali 34 osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W prokuraturze zatrzymanym postawiono zarzuty zbrodni vatowskiej. Według śledczych wartość fałszywych faktur przekracza miliard złotych.

Jak poinformował Wydział Społeczny CBA, zatrzymań dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury przy współpracy z Mazowieckim Urzędem Celno–Skarbowym w Warszawie. Działania nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej i posługującej się nierzetelnymi oraz poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT w zamian na uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych – podało CBA. Grupa działała w latach 2012-2020.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa w ramach szeregu firm (ustalono około 100 podmiotów) wystawiała faktury kosztowe, które następnie były nabywane przez kolejne podmioty.

„Celem tego było zaniżenie zobowiązań publicznoprawnych względem Skarbu Państwa. Wystawione dokumenty obejmowały zróżnicowane usługi i opiewały na kwotę co najmniej 1 mld zł. Ustalono, że osoby zaangażowane w przestępczy proceder uczyniły sobie z tego stałe źródło dochodu” – podano.

Biuro poinformowało, że w akcji zatrzymania 34 osób brało udział 200 funkcjonariuszy CBA i KAS; operację przeprowadzono na terenie województw mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i małopolskiego, zabezpieczono liczne dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, które mogą stanowić materiał dowodowy w tej sprawie.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tzw. zbrodni vatowskich oraz przestępstw karnoskarbowych.

– Grupa wystawiała faktury kosztowe, które następnie były nabywane przez kolejne podmioty. Faktury wystawiano w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Wystawione dokumenty miały dokumentować zakup oraz sprzedaż różnych usług m.in.: transportowych, budowlanych, oraz związanych z branżą IT, a także towarów na łączną wartość co najmniej 1 mld zł – przekazała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

– Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wszczął 73 kontrole celno-skarbowe u beneficjentów korzystających z „pustych” faktur. W związku z już wszczętymi kontrolami celno-skarbowymi Skarb Państwa odzyskał około 10 mln złotych nieodprowadzonego podatku VAT – dodała.

– Wobec czterech kluczowych podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych, którzy w części przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i poręczeń majątkowych – podał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prok. Marcin Saduś.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8, ale w przypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskich, sąd może orzec karę nawet 25 lat pozbawienia wolności. Podejrzanych może być nawet ponad tysiąc osób.

źródło;cba

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Policjant postrzelił się w głowę na komisariacie. Walka o życie w szpitalu

Komenda Policji Gorzów

„Klawisz” zabrał głos. Mówi, do jakiej celi może trafić oprawca Kamilka

"będzie chroniony" w więzieniu

Tragiczny atak nożownika w domu dziecka, nie żyje 16-latka.

Są szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *