CBŚP zlikwidowało laboratoria narkotykowe warte miliony złotych

Osiem osób zatrzymanych, zlikwidowane 2 laboratoria narkotyków syntetycznych i przejęte ponad 261 kg mefedronu wartego ok. 10,5 mln zł oraz ponad 1,5 tony odczynników, to efekt działań policjantów z łódzkiego CBŚP. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że wyprodukowany narkotyk był sprzedawany za pośrednictwem sklepu internetowego w Darknecie. Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli natomiast w mającej zawierać karmę dla zwierząt przesyłce lotniczej 700 kg sterydów anaboliczno-androgennych o wartości ponad 5 mln zł.

Rzecznik prasowy CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz wyjaśniła, że pierwszą akcję policjanci przeprowadzili w styczniu 2023 roku, gdzie na jednej z posesji w powiecie zgierskim, w województwie łódzkim, zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych, zabezpieczając przy tym m.in. blisko 260 kg mefedronu, około 1,4 tony substancji chemicznych niezbędnych do produkcji narkotyku oraz urządzenia służące do produkcji narkotyków.

Przybliżona wartość zabezpieczonych substancji wyniosła ponad 10 mln zł. Wówczas, także policjanci CBŚP, zatrzymali 3 osoby, w tym tzw. chemików. W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości narkotyków. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

To nie był koniec pracy śledczych. W ostatnim czasie policjanci dotarli do jednego z warszawskich mieszkań, gdzie znajdowało się następne laboratorium. „Podczas likwidacji tego miejsca policjanci zabezpieczyli 1,6 kg mefedronu, ponad 100 kg prekursorów narkotykowych oraz 100 litrów substancji, która jest poddawana dalszym specjalistycznym badaniom. Zabezpieczono również sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, urządzenia do pakowania i porcjowania narkotyków oraz równowartość 18 tys. zł w różnej walucie” – przekazała podinsp. Jurkiewicz.

Wsparcia policjantom CBŚP, w zakresie badań specjalistycznych zabezpieczonych substancji chemicznych, udzielili eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji.

Podczas akcji w Warszawie policjanci CBŚP zatrzymali 5 osób, którym w prokuraturze przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej a dodatkowo jednej osobie ogłoszono zarzut kierowania tą grupą. Zatrzymani będą również odpowiadać za produkcję i wprowadzanie do obrotu narkotyków. Na wniosek prokuratora zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Łącznie w śledztwie jest ośmiu podejrzanych, zabezpieczono ponad 261 kg narkotyków – w postaci stałej i ciekłej – wartych około 10,5 mln zł. Pomimo tego, sprawa ma wciąż charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Nielegalne leki na potencję

W Warszawie zatrzymano także trzech obywateli Ukrainy, u których w mieszkaniach strażnicy graniczni znaleźli ponad 700 tys. sztuk tabletek na potencję, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium RP. Czarnorynkowa wartość tych środków szacowana jest na ponad 8 mln złotych.

Funkcjonariusze straży granicznej przeszukali trzy lokale mieszkalne należące do podejrzanych, gdzie znaleźli ponad 700 tys. sztuk tabletek zawierających w swoim składzie substancje chemiczne, takie jak – sildenafil, tadalafil czy vardenafil, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium RP. Czarnorynkowa wartość tych środków szacowana jest na ponad 8 mln złotych” – przekazała rzecznik prasowa Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dagmara Bielec.

Funkcjonariusze znaleźli też dokumentację związaną z wynajmem na terenie Warszawy kontenera morskiego, w którym dodatkowo znaleźli kilkadziesiąt rodzajów leków na potencję, liczoną w milionach tabletek.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna przekazał, że w sprawie zatrzymano trzech obywateli Ukrainy w wieku od 26 do 30 lat, którym przedstawiono zarzuty przechowywania i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia.

Po ich przesłuchaniu, prokuratura z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku tego śledztwa, skierowała wniosek o ich tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Sąd wniosek ten uwzględnił i wskazał, że materiał dowodowy zgormadzony przez prokuraturę wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzuconych im czynów” – wyjaśnił prok. Banna.

Sterydy w karmie dla zwierząt

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli natomiast w mającej zawierać karmę dla zwierząt przesyłce lotniczej 700 kg sterydów anaboliczno-androgennych. Szacunkowa wartość rynkowa przemytu to około 5,2 mln zł. Nadawcą przesyłki była firma z Dubaju.

W kontrolowanej przesyłce zamiast deklarowanej karmy funkcjonariusze znaleźli ponad 12 tys. opakowań tabletek, 20 tys. ampułek i ok. 10 tys. buteleczek z bezbarwnym płynem oraz z płynami w kolorach białym, żółtym i pomarańczowym. W paczkach były również puste kartonowe opakowania, plastikowe tacki i samoprzylepne etykiety, które mogły mieć zastosowanie w sprzedaży detalicznej znalezionych towarów.

O Kinga

nic nie znaleziono

Udusiła własne dziecko. Zapadł wyrok

Mysłowice

Makabryczne odkrycie. Trzy ciała w opuszczonej kamienicy, policja szuka kolejnych

Wola, Warszawa

„Mężczyzna może być niebezpieczny”. Pilny komunikat policji ws. podwójnego morderstwa

Spytkowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *