Kolejne zatrzymania członków grupy wystawiającej lewe faktury

  • Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozpracowała zorganizowaną grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury.
  • Działania były prowadzone w woj. pomorskim i zachodniopomorskim.
  • Grupa działała w latach 2015-2019. Wprowadziła do obrotu lewe faktury na prawie 1,7 mld zł.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, KAS zatrzymała kolejnych 2 członków zorganizowanej grupy przestępczej z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, którzy decydowali o nielegalnym handlu paliwami w tych regionach. Przeszukano ich miejsca zamieszkania, siedzibę jednej ze spółek oraz ośrodek jeździecki, gdzie mogły być ukryte ważne dokumenty w sprawie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy. Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na kwotę prawie 1,7 mld zł. Jest to czyn, który stanowi tzw. zbrodnię fakturową i zagrożony jest karą do 25 lat pozbawienia wolności. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 316 mln zł.

Grupa przestępcza organizowała tzw. fakturownie czyli spółki, które wykorzystywane były do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności. Do organów spółek rekrutowano „słupy” czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwano się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch. Odbiorcami fikcyjnych faktur były między innymi podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty jakie wynikały z fikcyjnych faktur były wpłacane na rachunki bankowe fakturowni, po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym.

Obu kluczowych członków grupy aresztowano na 3 miesiące. W sprawie zatrzymanych zostało już 12 osób, z czego 8 przebywa aktualnie w areszcie. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

źródło;PAP/KAS

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

UWAGA! NOWE INFORMACJE W SPRAWIE ZAGINIĘCIA IWONY WIECZOREK

Gwarantujemy anonimowość!

ROZBITY GANG SAMOCHODOWY

Zatrzymanie 10 osób, zlikwidowanie 3 dziupli samochodowych

ZESPÓŁ SPECJALNEGO KATOWICKIEGO CBŚP

„Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w boju...”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *