Czy jesteś podsłuchiwany przez system Pegasus? Oto narzędzie, które pozwala to sprawdzić

Nasze smartfony i znajdujące się na nich dane nie są tak bezpieczne, jak często myślimy. Przykład oprogramowania szpiegującego Pegasus pokazał, że właściwie każdy może być narażony na atak, choć w teorii „przeciętny obywatel” nie powinien się niczego obawiać. Amnesty International Security Lab opracowało z tego powodu narzędzie MVT, dzięki któremu użytkownicy smartfonów z iOS i Androidem mogą sami zidentyfikować potencjalne naruszenia bezpieczeństwa na swoim urządzeniu.

Jak pokazuje przykład prokurator Ewy Wrzosek, szansa na to, że możemy być podsłuchiwani – także przez podmioty państwowe – jest całkiem duża. Czasem w wykryciu ataku pomogą systemy zabezpieczenia samego systemu operacyjnego (jak było to w przypadku Apple, które zamierza się sądzić z twórcami Pegasusa), ale najczęściej niestety nie mamy o tym bladego pojęcia. Właśnie dlatego powstało otwartoźródłowe narzędzie MVT, udostępnione dla wszystkich chętnych na platformie GitHub. Jest to zbiór rozwiązań, które upraszają i automatyzując proces gromadzenia śladów potencjalnego ataku.

MVT został przygotowany przez laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International z myślą o badaniu projektu Pegasus. Jest to zaawansowany zestaw narzędzi, który powinien zainteresować przede wszystkim badaczy bezpieczeństwa, którzy mają już wiedzę techniczną na temat metodologii i dowodów kryminalistycznych. Żeb y obsługiwać narzędzie, musimy bowiem korzystać z linii poleceń, co dla większości osób będzie raczej sporym utrudnieniem. O szczegółach instalacji oraz uruchomienia MVT na smartfonie przeczytać można ze szczegółami w instrukcji. Jeszcze raz podkreślamy – to bardzo zaawansowane narzędzie, z którego skorzystać można jedynie wtedy, gdy dobrze znamy język Python.

MVT Foto: mat. prasoweMVT

MVT jest udostępniane na własnej licencji, w ramach adopcji Mozilla Public Licence v2.0. Wymusza ona na osobie korzystającej z programu stosowanie go tylko za zgodą użytkownika, którego dane mają być pobierane i/lub analizowane. Warto też pamiętać, że MVT nie podaje informacji o poziomie bezpieczeństwa wprost. Nie jest bowiem przeznaczone do jego oceny przez użytkownika końcowego.

Przypominamy jednocześnie, że trwa plebiscyt Tech Awards 2021, w którym wybieracie najlepsze smartfony, telewizory, gry i inne nowe technologie. Za oddanie głosów czekają specjalne nagrody!

żródło;komputerswiat.pl

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Kilkaset oszukanych osób.

Kolejne zatrzymania ws. piramidy finansowej

Kim jest świadek koronny?

jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

Historia Arkadiusza R. Eko-firmy z pomorza.

Pani Ewa z Mężem chciała wybudować sobie drewniany mały domek. Dwa lata temu dała ogłoszenie, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *