Przed sąd za pobicie świadka w innej sprawie

Na ławie oskarżonych zasiądzie wkrótce sześciu mężczyzn – zleceniodawców i sprawców brutalnego pobicia 37-letniego świadka zeznającego w prowadzonym przez gdańską prokuraturę śledztwie dotyczącym handlu ludźmi. Wśród oskarżonych jest m.in. dyrektor jednej z agencji windykacyjnych z Gdyni.

Do ataku na świadka doszło dwa lata temu przed jednym z marketów w powiecie wejherowskim. 37-latek został tam pobity kijem bejsbolowym i w ciężkim stanie trafił do szpitala. Nie było wiadomo, czy przeżyje, bo złamano mu między innymi kości czaszki.

Śledczy w początkowym stadium postępowania dysponowali jedynie niepełnym numerem rejestracyjnym pojazdu, którym z miejsca zdarzenia odjechało dwóch sprawców, oraz treścią SMS-a z pogróżkami, który został wysłany z telefonu zarejestrowanego na tzw. „słupa”. Auto udało się odnaleźć i zabezpieczyć w ostatniej chwili – znajdowało się już w stacji demontażu i przygotowywano je do zezłomowania.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej, oni bowiem pracowali wcześniej nad sprawą dotyczącą handlu ludźmi, z którą wiązało się pobicie. Ostatecznie udało im się zebrać dowody łączące ze sprawą sześć osób.

Wśród oskarżonych szef agencji windykacyjnej z Gdyni

W akcji rozgrywającej się w Toruniu i Gdyni udział brali uzbrojeni funkcjonariusze Morskiego oddziału Straży Granicznej

Ustalili też, że już dzień przed planowanym pobiciem sprawcy przyjechali przed sklep, gdzie miał się pojawić 37-latek, żeby znaleźć najdogodniejsze miejsce do ataku. Wcześniej śledzili jego codzienny rozkład dnia i trasy, którymi najczęściej się porusza.

– Główny zleceniodawca pobicia w momencie napadu znajdował się w drodze do Szwecji. W ten sposób mężczyzna miał zyskać alibi i uniknąć odpowiedzialności karnej. Dodatkowo jednym ze zleceniodawców pobicia okazał się dyrektor agencji windykacyjnej z Gdyni, która swoją nazwą i ubiorem pracowników była stylizowana na Centralne Biuro Śledcze Policji – mówi kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Sprawców i zleceniodawców pobicia zatrzymano w sierpniu ubiegłego roku na terenie Gdyni i Torunia. Teraz zaś zakończyło się prokuratorskie śledztwo w tej sprawie.

– Aktem oskarżenia objęto sześciu mężczyzn, w tym czterem zarzucono nakłonienie innych osób do pobicia pokrzywdzonego, a dwóm pobicie pokrzywdzonego. Czterech oskarżonych przebywa w areszcie. Wobec dwóch prokurator w toku postępowania przygotowawczego zastosował środki wolnościowe – mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Postępowanie dotyczące handlu ludźmi, w którym jednym ze świadków jest pobity 37-latek, wciąż jest w toku. Dotyczy ono wykorzystywania cudzoziemców do pracy przymusowej. Do chwili obecnej zarzuty w tej sprawie usłyszały trzy osoby.

źródło/policja/tvgdansk

https://cosanostra.pl/co-sie-dzieje-z-dyrektorem-i-zalozycielem-firmy-windykacyjnej-markiem-sz/

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Tajemnicze zaginięcia nastolatki z Orzysza. Policja apeluje

Nastolatka wyszła z domu w środę, od tamtej pory nie ma z nią kontaktu.

W trakcie interwencji użyli broni. „Policja zastrzeliła mi Tomka”

Ojciec zastrzelony na oczach dziecka

Roman Giertych od roku nie stawił się na wezwanie prokuratury. Wystąpiono o tymczasowe aresztowanie adwokata

Termin wyznaczano mu już... 21 razy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *