Podlaski pion PZ Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia przeciwko 19 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła 21 milionów złotych VAT

Dziewiętnaście osób oskarżyła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej o udział w procederze wyłudzania podatku VAT w oparciu o mechanizm tzw. karuzeli podatkowej. Straty budżetu państwa zostały oszacowane na ponad 21 mln złotych.

Sprawę prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, we współpracy z miejscowym CBŚP. Akt oskarżenia został skierowany do białostockiego sądu okręgowego – podała Prokuratura Krajowa.

Śledczy zarzucili oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, tzw. pranie pieniędzy oraz popełnienie przestępstw karno-skarbowych. Przy takich zarzutach grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak podała w komunikacie Prokuratura Krajowa, z ustaleń śledztwa wynika, że ta zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2011-2013 nie tylko na terenie całego kraju, ale też za granicą, głównie na Litwie.

Przedmiotem jej działalności było popełnianie przestępstw skarbowych, przy wykorzystaniu – kontrolowanych przez grupę – podmiotów gospodarczych, co skutkowało doprowadzeniem Skarbu Państwa do niezależnego zwrotu oraz uszczuplenia podatku VAT wielkiej wartości” – poinformowała prokuratura.

Łączna wartość wyłudzonego podatku VAT przez grupę przekracza 21 mln złotych.

Według prokuratury, przestępstwa były oparte o pozorowany obrót krajowy i wewnątrzwspólnotowy towarami, głównie ciągnikami siodłowymi i naczepami do nich, według mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej.

O Kinga

nic nie znaleziono

Krosno. Pożar w markecie budowlanym Merkury Market

Krosno

Zgłosił zaginięcie żony, potem przyznał się do jej zabójstwa

Kluczbork

Mieli zasłonięte twarze i kaptury na głowach. Na szkolnym boisku pobili 17-latka

Starogard Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *