Oni mogą być kluczem do rozwiązania zagadki skażenia Odry! Policja poszukuje mężczyzn z łódki. Co takiego widzieli?

To może być przełom w sprawie katastrofy ekologicznej, która rozlewa się po Polsce. Są kolejne potwierdzenia faktu, że zanieczyszczenie w Odrze było zgłaszane jeszcze w lipcu. To wtedy rybacy i mieszkańcy terenów przy rzece widzieli pierwsze śnięte ryby. Dziś jest ich tyle, że przypomina to obrazy niczym z apokalipsy. Teraz policja z Oławy (woj. dolnośląskie) poszukuje mężczyzn, którzy chcieli ten dramat zatrzymać.Oni mogą być kluczem do rozwiązania zagadki skażenia Odry! Policja poszukuje mężczyzn z łódki. Co takiego widzieli?

Dowody są twarde. Katastrofa ekologiczna na Odrze, a także, jak podają służby od soboty 13 sierpnia – na rzece Ner, nie jest niczyim wymysłem. Tony śniętych ryb uprzątanych jest z brzegów tych rzek i wyciąganych z samej wody, która cuchnie niemiłosiernie. Jak zapowiedzieli strażacy, którzy nieustannie pracują, wiele ryb zalega też na dnie.

Na Dolnym Śląsku i woj. lubuskim od końca lipca z Odry wyłowiono już ponad 10 ton śniętych ryb, ale giną także bobry czy ptactwo wodne, a nawet małże i kraby.

Są też doniesienia o martwych zwierzętach hodowlanych, które napiły się wody z zatrutej rzeki (lub zjadły zatrutą padlinę czy ptactwo), a do jednej z klinik weterynaryjnych we Wrocławiu zgłosił się właściciel z silnie podtrutym psem. Wcześniej byli na spacerze nad Odrą.

Poszukiwani mężczyźni z łódki

Okazuje się, że kluczowi w sprawie rozwiązania strasznej zagadki skażenia mogą okazać się dwaj mężczyźni, którzy 27 lipca płynęli Odrą w Oławie. Co takiego widzieli? Policja informuje w swoim komunikacie:

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Oławie poszukują świadków, dwóch mężczyzn, którzy w dniu 27 lipca bieżącego roku, w godzinach popołudniowych płynęli łódką korytem rzeki Odry. Mężczyźni ci mieli przekazać kierownikowi stopnia wodnego w Oławie informację o ujawnieniu śniętych ryb.

Funkcjonariusze przekazują dalej: Osoby prosimy o stawienie się w Komendzie Powiatowej Policji w Oławie ul. Kopernika 1 lub kontakt telefoniczny z dyżurnym oławskiej jednostki pod numerem tel. 47 8727 200 (całodobowo).

Każda informacja na wagę złota

Komunikat policji w Oławie został wydany w piątek 12 sierpnia, jednak do tej pory nie udało się namierzyć ważnych świadków z łódki.

– Kontaktowałam się wczoraj (red. 13 sierpnia) z policją w Oławie i trwają poszukiwania. Będziemy weryfikować każdą przesłaną informację w tej sprawie. Przypominam, że są one na wagę złota – powiedziała w rozmowie z „Faktem” asp. Aleksandra Pieprzycka z biura prasowego KWP we Wrocławiu.

Wody polskie wydały komunikat

– Na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry – podało w niedzielnym komunikacie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. – Wiązanie tego z obecną sytuacją na Odrze jest przekłamaniem – wskazano.

Według Wód Polskich krótkotrwały wzrost poziomu wody był spowodowany czynnikami atmosferycznymi. „W Czechach pod koniec lipca przeszły ulewne deszcze, co wpłynęło na przepływ oraz poziom wody w Odrze. Na wodowskazie Racibórz-Miedonia na Odrze, 25-30 lipca notowano poziom wody w granicach 115-120 cm. W ciągu doby pomiędzy 31 lipca a 1 sierpnia poziom wody wzrósł ponad dwukrotnie do 267 cm – podano.

W komunikacie napisano też, że rzeczywiście zbiornik Nysa na Nysie Kłodzkiej, która jest dopływem Odry, spowodował ruch wody Odrzańskiej Drogi Wodnej w tym okresie. „Jednak było to związane z wypadkiem, w którym w jazie Rędzin we Wrocławiu zaklinowała się barka” – wyjaśniono.

Dodano, że bezpośredni wpływ na niewielkie podwyższenie stanu wody w Odrze miały także intensywne opady w województwie dolnośląskim na początku sierpnia. Jednak absolutnie nie były to wzrosty, które miałyby wpływ na masowe śnięcie ryb na odcinku Odry – podkreślono.

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

CBŚP PRZEJĘŁO 163 KG AMFETAMINY

Efekt działań policjantów CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Zaginęła Jolanta Jachimowska z Sanoka!

Pani Jolanta ostatni raz widziana była 6 stycznia 2023r. o godzinie ok. 13.00 w Dąbrówce. Do dnia dzisiejszego nie wróciła i nie nawiązała kontaktu z rodziną. Kobieta powinna przyjmować leki, których przy sobie nie posiada.

Były partner ofiary oskarżony o podłożenie paczki z bombą.

Podejrzany nie przebywał na terenie Polski, więc konieczne było przeprowadzenie czynności zmierzających do jego zatrzymania. W tym celu podjęto współpracę z policją w Niemczech. Mężczyznę zatrzymano 16 stycznia w okolicach Zgorzelca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *