Dziś wielka akcja policji. Cały dostępny sprzęt rusza na drogi

Międzynarodowe działania o nazwie Safety Days, prowadzone przez europejskie stowarzyszenie policji drogowej Tispol, w Polsce będą miały swoją kulminację w środę 21 września 2022 r. Mundurowi zapowiadają wielką akcję, a kierowcy muszą liczyć się z nowymi karami za wykroczenia.

Tispol Safety Days to coroczne, tygodniowe działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na tyle, by choćby jednego dnia tej akcji na drogach nie zginął ani jeden człowiek. W ciągu całego tygodnia aktywność policji polega głównie na edukacji dzieci i młodzieży czy uświadamianiu kierowców, którzy ignorują aspekt bezpieczeństwa. Jednak, jak zwykle, jeden dzień działań polega na wzmożonej kontroli nad poczynaniami kierowców. W Polsce będzie tak w środę 21 września.

– W środę 21 września zaplanowana jest duża akcja kontroli kierowców. Na drogi trafi tak dużo patroli, jak będzie to możliwe, a także cały dostępny sprzęt – powiedział Autokult.pl podkom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Co ważne, poszczególne komendy same wybiorą sposób i profil działań. Może być to więc użycie dronakaskadowy pomiar prędkości, aktywność związana z ochroną pieszych czy działania na przejazdach kolejowo-drogowych.

Kierowcy muszą spodziewać się dużej liczby patroli. W razie zatrzymania poniosą zaś konsekwencje odpowiadające wprowadzonemu 17 września taryfikatorowi punktów karnych, a także obowiązującemu od 1 stycznia taryfikatorowi mandatów. W praktyce oznacza to, że za swoje wybryki zapłacą nie tylko wysokim mandatem, ale też większą liczbą punktów karnych. Tych nie będzie dało się – jak dotąd – wymazać uczestnictwem w kursie organizowanym przez ośrodki egzaminowania kierowców. Nowe punkty znikną dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu.

Dodatkowo kierowcy muszą liczyć się również z tym, że popełnienie niektórych wykroczeń, przede wszystkim tych stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu, narazi ich na działania zasady recydywy. Jeśli w ciągu dwóch lat ponownie złamią ten sam przepis, mandat będzie podwójny. Przykłady? Proszę bardzo:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście: 15 pkt. karnych, mandat 1500 zł / 3000 zł w warunkach recydywy.
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem: 15 pkt., 1500 zł / 3000 zł.
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu: 15 pkt., 1500 zł / 3000 zł.
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:
  • o 31–40 km/h: 9 pkt., 800 zł / 1600 zł;
  • o 41–50 km/h: 11 pkt., 1000 zł / 2000 zł;
  • o 51–60 km/h: 13 pkt., 1500 zł / 3000 zł;
  • o 61–70 km/h: 14 pkt., 2000 zł / 4000 zł;
  • o 71 km/h i więcej: 15 pkt., 2500 zł / 5000 zł.

Przez lata niskie mandaty przyzwyczaiły kierowców do lekceważenia przepisów. Teraz szybkie i duże zmiany sprawiają, że zmotoryzowani muszą przyzwyczaić się do szanowania litery prawa. W przeciwnym wypadku stracą prawo jazdy.

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Makabryczne odkrycie. Trzy ciała w opuszczonej kamienicy, policja szuka kolejnych

Wola, Warszawa

„Mężczyzna może być niebezpieczny”. Pilny komunikat policji ws. podwójnego morderstwa

Spytkowice

Policja poszukuje kobiety, która brutalnie zaatakowała na ulicy przechodzącą seniorkę

Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *