CBA zatrzymało burmistrza Wrześni. Miał żądać 200 tysięcy złotych łapówki

Burmistrzowi z Wrześni przedstawiono zarzut korzyści majątkowej w wysokości 200 tys. złotych. Samorządowca został zatrzymany przez CBA, grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Zespół prasowy CBA poinformował pap, że funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu, zatrzymali samorządowca, który oczekiwał łapówki od przedsiębiorcy w związku z możliwością dalszej realizacji inwestycji w postaci biogazowni.

W poniedziałek, doszło do zatrzymania samorządowca. Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nadzoruje śledztwo w tej sprawie.

Prokuratura poinformowała, że zatrzymanym urzędnikiem jest burmistrz z Września (woj. wielkopolskie). Jak podają śledczy, w miejscy zamieszkania mężczyzny zostało przeprowadzone przeszukanie aby zabezpieczyć dowody rzeczone mogące mieć znaczenie w sprawie.

Prokurator z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Okręgowej w Poznaniu „przedstawił zatrzymanemu zarzut korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy złotych kwalifikowany art. 228 par. 4 kk.”

Czyn zarzucany jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalono podczas śledztwa podejrzany za pośrednictwem innych osób złożył korupcyjną propozycję przedsiębiorcy w zamian za cofnięcie wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości pod budowę biogazowni. Przedsiębiorca nie zgodził się na propozycję, co skutkowało brakiem cofnięcia złożonego wcześniej oświadczenia o wypowiedzeniu umowy dzierżawy nieruchomości – podał pap, Prokurator Krajowy.

Prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, dozoru policji, poręczenia majątkowego w wysokości 20 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się z podejrzanymi w sprawie.

W trakcie czynności podczas przeszukiwania zabezpieczono mienie podejrzanego, 5150 USD w gotówce.

Prokuratura Krajowa podkreśliła pap, że zatrzymanie i zarzuty związane ze śledztwem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Okręgowej w Poznaniu dotyczącym ” powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych”.

Prokuratura podała również, że do zdarzeń dochodziło w okresie od grudnia 2017 do września 2019 roku na terenie całego kraju. Prokuratura nie wyklucza dalszych działań i zatrzymań w tej sprawie.

Zespół prasowy CBA poinformował pap, że jest to ich trzecia realizacja procesowa w prowadzonym wielowątkowym postępowaniu przygotowawczym.

Zatrzymano już w śledztwie 5 osób- podano pap.

O Kinga

nic nie znaleziono

Zaginął 63-letni Wiesław Paszkot z Krakowa

Kraków

Wziął narkotyki, miał wizję, zabił swoich znajomych. Początek procesu po zbrodni w Łodzi

Łódź

Zaginęła 19-latka z Lublińca. Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z policją

Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *