Nasze smartfony i znajdujące się na nich dane nie są tak bezpieczne, jak często myślimy. Przykład oprogramowania szpiegującego Pegasus pokazał, że właściwie każdy może być narażony na atak, choć w teorii „przeciętny obywatel” nie powinien się niczego obawiać. Amnesty International Security Lab opracowało z tego powodu narzędzie MVT, dzięki któremu użytkownicy smartfonów z iOS i Androidem mogą sami zidentyfikować potencjalne naruszenia bezpieczeństwa na swoim urządzeniu.
Jak pokazuje przykład prokurator Ewy Wrzosek, szansa na to, że możemy być podsłuchiwani – także przez podmioty państwowe – jest całkiem duża. Czasem w wykryciu ataku pomogą systemy zabezpieczenia samego systemu operacyjnego (jak było to w przypadku Apple, które zamierza się sądzić z twórcami Pegasusa), ale najczęściej niestety nie mamy o tym bladego pojęcia. Właśnie dlatego powstało otwartoźródłowe narzędzie MVT, udostępnione dla wszystkich chętnych na platformie GitHub. Jest to zbiór rozwiązań, które upraszają i automatyzując proces gromadzenia śladów potencjalnego ataku.
MVT został przygotowany przez laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International z myślą o badaniu projektu Pegasus. Jest to zaawansowany zestaw narzędzi, który powinien zainteresować przede wszystkim badaczy bezpieczeństwa, którzy mają już wiedzę techniczną na temat metodologii i dowodów kryminalistycznych. Żeb y obsługiwać narzędzie, musimy bowiem korzystać z linii poleceń, co dla większości osób będzie raczej sporym utrudnieniem. O szczegółach instalacji oraz uruchomienia MVT na smartfonie przeczytać można ze szczegółami w instrukcji. Jeszcze raz podkreślamy – to bardzo zaawansowane narzędzie, z którego skorzystać można jedynie wtedy, gdy dobrze znamy język Python.
Foto: mat. prasoweMVT
MVT jest udostępniane na własnej licencji, w ramach adopcji Mozilla Public Licence v2.0. Wymusza ona na osobie korzystającej z programu stosowanie go tylko za zgodą użytkownika, którego dane mają być pobierane i/lub analizowane. Warto też pamiętać, że MVT nie podaje informacji o poziomie bezpieczeństwa wprost. Nie jest bowiem przeznaczone do jego oceny przez użytkownika końcowego.
Przypominamy jednocześnie, że trwa plebiscyt Tech Awards 2021, w którym wybieracie najlepsze smartfony, telewizory, gry i inne nowe technologie. Za oddanie głosów czekają specjalne nagrody!
żródło;komputerswiat.pl