Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymały w ostatnich dniach wielu podejrzanych w ramach śledztwa dotyczącego szkód Skarbu Państwa – przekazał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Straty oszacowano na ponad 440 milionów złotych.
W udostępnionym przez Żaryna komunikacie poinformowano, że funkcjonariusze CBA z Łodzi zatrzymali ośmiu podejrzanych w ramach śledztwa przeciwko mafii paliwowej. Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa.
Działania przestępców
„Materiał zebrany przez CBA wskazuje, że podejrzani pracowali – w tym na funkcjach kierowniczych – w spółkach, m.in. zarejestrowanych na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, zajmujących się fikcyjnym obrotem olejem smarowym. Produkt kupowano w ramach funkcjonowania tzw. karuzeli podatkowej – olej najpierw był kupowany przez podmioty zagraniczne od podmiotu krajowego, a następnie sprowadzano go z powrotem na teren RP” – podano.
„W efekcie tego działania wytworzono dokumentację, która posłużyła do uszczuplania podatku VAT oraz podatku akcyzowego na kwotę około 308 mln zł” – czytamy w komunikacie. Zaznaczono przy tym, że są to kolejne zatrzymania w tej sprawie, a do tej pory zarzuty usłyszało w niej 120 osób.
Inne opisywane śledztwa dotyczą m.in. grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie „wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi” i tu straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT wynoszą ok. 60 mln zł.
Doszło także do zatrzymań w prowadzonej przez ABW sprawie, która dotyczy przestępstw dokonanych przy okazji handlu masami bitumicznymi, a straty szacuje się na co najmniej 62 mln zł.
źródło;PAP