Ponad 200 funkcjonariuszy wzięło udział w obławie na paserów

Przez pięć dni ponad 200 policjantów sprawdzało 70 miejsc w okolicach Warszawy, w których mogą być przechowywane, rozmontowywane lub sprzedawane kradzione samochody. Pretekstem do przeprowadzenia największej takiej akcji w ostatnich latach, było śledztwo przeciwko 42-letniemu Dariuszowi K. z Wołomina, do którego miała trafiać większość aut znikających ze stołecznych ulic. Według informacji portalu tvp.info to początek nowej wojny KSP ze złodziejami samochodów i ich zapleczem.

– Miarka się przebrała. Złodzieje samochodów działający w Warszawie poczynają sobie bardzo śmiało, a w niektórych powiatach dookoła stolicy działa prawdziwy przemysł paserski. Dlatego najpierw wzmocniliśmy etatowo samochodówkę, a teraz zamierzamy mocno uprzykrzyć życie złodziejom i paserom – mówi tvp.info wysoki rangą oficer Komendy Stołecznej Policji.

Stołeczni policjanci, zarówno ci z Pałacu Mostowskich jak i poszczególnych komend rejonowych i powiatowych garnizonu mają wedle „życzenia” komendanta stołecznego, skupić się na przestępczości samochodowej, która w roku 2019 urosła o 10 proc. w porównaniu do roku 2018. Choć w czasie pierwszego półrocza br. liczba kradzieży aut na terenie podległym KSP spadła z 1822 (w analogicznym okresie roku 2019) do 1727, to jednak stanowi blisko jedną trzecią wszystkich takich przestępstw w całej Polsce.

Funkcjonariusze mogą liczyć na współpracę z prokuratorami z obszaru działania Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Wielka koalicja

Stołeczni policjanci ruszyli na wojnę ze złodziejami samochodów z przytupem. Przez pięć dni – od 27 do 31 lipca – trwała obława przestępców parających się tymi przestępcami. Na „front” wyruszyło ponad 190 kryminalnych z terenu całego garnizonu wspieranych przez 44 mundurowych z oddziału prewencji. Pomagało im czterech biegłych z laboratoriów kryminalistycznych KSP oraz CLK.

Dodatkowo stróżów prawa wsparło 21 biegłych i specjalistów ze Straży Granicznej. – Głównym zadaniem funkcjonariuszy SG było odszukanie i odczytanie oznaczeń o charakterze indywidulanym producenta pojazdu, a następnie dzięki dostępowi do baz danych pojazdów, prowadzenie dalszych ustaleń co do legalności pochodzenia pojazdów. We wspólnych działaniach z policją brali udział strażnicy graniczni, którzy na co dzień działają w zespołach do zwalczania przestępczości samochodowej. Funkcjonariusze ci korzystali ze specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego SG – stwierdziła ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Jednak największą niespodzianką było dołączenie do tej „armii” 27 inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Zadaniem urzędników było zbadanie czy w wytypowanych przez policję „dziuplach” czy podejrzanych warsztatach nie dochodzi do zanieczyszczenia środowiska, nielegalnego demontażu pojazdów lub gospodarowania odpadami niezgodnie z przepisami. To dobry pomysł, gdyż „mechanicy” opłacani przez paserów, często porzucają ogołocone z części wraki w lasach. Normą jest spuszczanie paliwa czy olejów na miejscu rozbiórki.

Spiritus movens

Pretekstem do lipcowej obławy była sprawa 42-letniego Dariusza K. z Wołomina. Z informacji operacyjnych policjantów „samochodówki” KSP wynikało, że to do niego lub jego wspólników bądź współpracowników trafia większość aut kradzionych w Warszawie. Na bazie ustaleń funkcjonariuszy, śledczy z Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga wystawił nakazy przeszukań na terenie kilku mazowieckich powiatów.

W Wołominie i okolicach, uważanych za zagłębie złodziei samochodów i ich zaplecza, policjantów witano często, mało eleganckim gestem środkowego palca. Na posesji Dariusza K. i kilku innych miejscach związanych z jego działalnością, funkcjonariusze zabezpieczyli 1100 części samochodowych, z większość których usunięto lub zatarto oznaczenia identyfikacyjne. Zostaną one teraz przebadane przez biegłych z zakresu mechanoskopii.

Pogranicznikom udało się ustalić, że 36 większych zespołów, takich jak silniki czy skrzynie biegów, pochodzi z japońskich samochodów skradzionych w Polsce, Austrii i Niemczech. Wartość zabezpieczonych części oszacowano na ponad 3,5 miliona złotych. „Japończyki” to pojazdy najczęściej kradzione w stolicy. Specjalizują się w nich złodzieje z Wołomina.

Główny bohater zamieszania usłyszał, na razie, 36 zarzutów paserstwa części samochodowych. Prokurator zwolnił go do domu za poręczeniem w wys. 50 tys. zł, dozorem policyjnym oraz zakazem opuszczania kraju.

Bogata oferta megapasera z Wołomina (fot. policja.waw.pl)

„Dziuple” i dodatkowe bonusy

W tym samym czasie, w okolicach Legionowa policjanci zlikwidowali trzy „dziuple”, w których natrafili na kradzione BMW 520, Renault Master, Volvo XC90, Renault Talisman, Volkswagen Caravelle oraz ciągnik Renault i naczepę-chłodnię. Na posesji w pobliżu Piaseczna odkryli z kolei, trzy kampery i łódź motorową ukradzione w Szwecji i Austrii. W okolicach Mińska Mazowieckiego, funkcjonariusze odzyskali m.in. dwie lawety z przerobionymi oznaczeniami identyfikacyjnymi. Zarządzający „dziuplą” mężczyzna stracił ponad 30 tys. zł w gotówce, zabezpieczonych na poczet przyszłych grzywien.

Przeszukanie jednej z posesji na terenie pow. piaseczyńskiego pozwoliło odkryć części samochodowe pochodzące z aut skradzionych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

O pechu może mówić pewien 37-letni mężczyzna, którego sprawdzono w ramach obławy. W bagażniku jego BMW policjanci znaleźli ponad trzy kilogramy narkotyków m.in. marihuany, amfetaminy, „mety” i mefedronu. Jako jeden z nielicznych zatrzymanych trafił on do aresztu.

Także „przy okazji” zabezpieczenia kradzionych aut, na pace Peugeota Boxera odkryto maszynę do produkcji papierosów.

Gangsterzy nie są eko

Nie próżnowali i inspektorzy WIOŚ, którzy w 13 na 70 skontrolowanych miejsc stwierdzili naruszenia przepisów ochrony środowiska w zakresie nielegalnego postępowania z zebranymi lub wytworzonymi odpadami, w tym zanieczyszczenie gruntu substancjami ropopochodnymi.

– W wyniku wspólnych działań, inspektorzy ochrony środowiska ujawnili zbieranie i magazynowanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz nielegalne przetwarzanie termiczne wytworzonych w wyniku przestępczej działalności odpadów. Ponadto stwierdzono szereg uchybień formalnych polegających na nieprowadzeniu wymaganej prawem ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej gospodarowania odpadami oraz nieuzyskaniu przez kontrolowanych przedsiębiorców wymaganego wpisu do „Bazy danych odpadowych – poinformował Krzysztof Gołębiewski, naczelnik wydziału inspekcji WIOŚ w Warszawie

Właściciele terenów, na których inspektorzy dopatrzyli się naruszeń prawa, będą musieli na własny koszt usunąć odpady, zrekultywować glebę, a i tak grozić im będzie do pięciu lat więzienia i administracyjna karą pieniężną w wysokości do miliona złotych.

Stołeczni policjanci zapowiadają kolejne działania wymierzone w autogangi. Nie można wykluczyć, że do grona koalicjantów stróżów prawa dołączą funkcjonariusze KAS. Tym bardziej, że od lat fiskus nie potrafi sobie poradzić z majątkami zawodowych przestępców, którzy opływają w dostatki, a wielu nie wypełnia nawet PIT-ów.

źródło;policja/tvpinfo

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

WYDARZENIA KRYMINALNE 19/08/2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń kryminalnych minionego tygodnia wg Excrime. źródło:exmiter/excrime

POLICJANCI STOŁECZNEJ SAMOCHODÓWKI ZNÓW W AKCJI

Po raz kolejny policjanci zajmujący się przestępczością samochodową Komendy Stołecznej Policji przy wsparciu innych służb uderzyły w przestępczość samochodową. Podczas działań przeprowadzonych na terenie trzech województw zatrzymali 13 osób podejrzanych o kradzieże z włamaniami do pojazdów oraz paserstwo. W sumie zatrzymanym zostało postawionych 129 zarzutów. Sześć osób trafiło na trzy miesiące do aresztu. Pozostałe zostały objęte policyjnym dozorem.

„BELMONDZIAK” W RĘKACH ŁOWCÓW CIENI CBŚP

Tym razem w ręce niezawodnych policjantów z grupy tzw. łowców cieni CBŚP wpadł 46-letni Marcin K. ps. „Belmondziak”. Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania posługując się dokumentami potwierdzającymi tożsamość innych osób, upodabniając swój wizerunek do nich. Został zatrzymany w Niemczech przez policyjnych antyterrorystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *