Businessman assembling black dices with gold € euro signs in a shape of pyramid in a conceptual image of financial growth.

Jak działa piramida finansowa? Ta grafika wiele wyjaśnia

Piramida w czystej postaci sprowadza się do struktury, w której zysk danej osoby zależy od wpłat osób znajdujących się niżej w tej strukturze. Działalność piramidy polega zatem na obiecywaniu zysków uczestnikom, przede wszystkim za zwerbowanie do udziału w tej strukturze nowych osób, niż świadczeniu rzeczywistych usług inwestycyjnych

Marcin i Katarzyna P. zostali skazani na kolejno 15 i 12 lat więzienia za oszustwa i prowadzenie tzw. piramidy finansowej w związku z aferą Amber Gold Piramida finansowa, czyli tzw. schemat Ponziego, to struktura, w której zysk konkretnego uczestnika zależy bezpośrednio od wpłat kolejnych uczestników piramidy.

Piramida nie inwestuje. Udaje tylko, że inwestuje, żeby ukryć swój rzeczywisty charakter i fakt, że zyski uczestników pochodzą przede wszystkim z wpłat kolejnych jej członków. Dlatego do działania wymaga lawinowego dopływu nowych członków, co powoduje, że prędzej czy później upada. Największe korzyści z piramidy odnoszą jej twórcy, a w przypadku jej upadku uczestnicy tracą najczęściej całość powierzonych pieniędzy. Schemat Ponziego najlepiej obrazuje załączona poniżej grafika.

Jak działa piramida finansowa?

Amber Gold piramidą finansową

Najbardziej znaną piramidę finansową jest Amber Gold stworzone przez Marcina i Katarzynę P. Spółka miała inwestować w złoto i inne kruszce. Kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację i tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy oraz odsetek od nich. Po trzech latach zapadł wyrok ws. Amber Gold. Marcin i Katarzyna P. zostali uznani winnymi oszustwa i prowadzenia tzw. piramidy finansowej.

Zmiany w kodeksie karnym

W 2019 dziennikarze pisali, że resort sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa prowadzą prace analityczne, które zmierzają do tego, aby Kodeks karny rozszerzyć o odrębny występek dotyczący tworzenia piramid finansowych.

Dziś osoby odpowiedzialne za tworzenie tzw. piramid finansowych mogą odpowiadać m.in. z art. 286 par 1. Kodeksu karnego, który dotyczy niekorzystnego rozporządzania mieniem. Grozi za to maksymalnie do ośmiu lat pozbawienia wolności. Sęk w tym, że aby pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności, muszą pojawić się poszkodowani, którzy ponieśli straty wskutek nieuczciwych praktyk.

W związku z powyższym apelujemy do poszkodowanych, różnego rodzaju piramid finansowych o zgłaszanie się do organów ścigania celem zgłoszenia popełnienia przestępstwa.

Na łamach naszego kanału, sukcesywnie będziemy publikować kolejne stwory szczebla finansowego z ramienia Piramid finansowych.  

Prosimy czytelników o informacje, jeżeli natknęli się na problem o którym piszemy – aby przestrzec potencjalnych inwestorów przed utratą oszczędności. 

Pod lupę weźmiemy każda sugestię i każdą firmę która stosuje ten schemat. 

Zapewniamy anonimowość. Proszę pisać na adres ; piramida@sledcza24.tv 

Prezentujemy materiał TVN Superwizjer.

 

 

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Zgłoś przestępstwo

Policja 112

Spółka Kuby Wojewódzkiego i Janusza Palikota ma 177 MILIONÓW ZŁOTYCH zadłużenia!

Bankruci, tylko formalnie

Sprzedaż podręczników zakończona wielkim oszustwem. Kobieta straciła niemal 7 tys. zł

Sprzedaż podręczników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *