CBŚP uderza w gang kradnący luksusowe auta w Niemczech: Kolejne zatrzymania na terenie Polski

W sierpniu 2024 roku, na polecenie prokuratora z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia, wspólnie z Placówką Straży Granicznej w Szczecinie, zatrzymali na terenie Polski trzy osoby związane z kradzieżami luksusowych samochodów w Niemczech, głównie marek premium.

Śledztwo nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej obejmuje działalność zorganizowanej grupy przestępczej działającej w 2023 roku na terenie Berlina, Kołbaskowa, Świecka, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina oraz innych miejscowości w Polsce i Niemczech. Grupa ta specjalizowała się w kradzieżach luksusowych aut, które następnie przewożono do Polski i sprzedawano kolejnym osobom.

W czerwcu 2024 roku do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim trafił akt oskarżenia przeciwko 17 osobom oskarżonym o kradzieże kilkudziesięciu samochodów i motocykli na terenie Niemiec.

Grupa przestępcza charakteryzowała się wysokim stopniem specjalizacji, szczególnie w kradzieżach aut marki Porsche. Działała w sposób zorganizowany, z wyraźnym podziałem ról i precyzyjnie zaplanowanymi działaniami. Dysponowali oni specjalistycznym sprzętem do przełamywania zabezpieczeń, co pozwalało na stosowanie tzw. taktyki „na komputer”. Członkowie grupy, często używający pseudonimów, dokonywali szczegółowych uzgodnień logistycznych, zdobywali potrzebne zasoby, a także podejmowali działania mające na celu uniemożliwienie wykrycia sprawców oraz bezpieczny transport skradzionych pojazdów do Polski.

Skradzione pojazdy szybko znajdowały nabywców w Polsce, często były to kradzieże „na zamówienie”, co oznaczało wcześniejsze typowanie i zamawianie konkretnych modeli przez nabywców.

W trakcie śledztwa potwierdzono, że członkowie grupy ukradli ponad 30 luksusowych samochodów w Niemczech, w tym modele Porsche, Maserati, Jaguar, Jeep oraz Volkswagen Multivan i California, o łącznej wartości ponad 13 mln zł. Zabezpieczono także motocykl BMW K1300 oraz samochód Chevrolet Camaro, a także środki finansowe należące do podejrzanych.

Prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz liczne zarzuty kradzieży z włamaniem, które stały się dla nich stałym źródłem dochodu. Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dowody w tej sprawie gromadzono w ramach wspólnego Zespołu Śledczego (JIT), w którym poza polskimi funkcjonariuszami uczestniczyli także przedstawiciele niemieckich organów ścigania.

Dotychczas, w ramach postępowań prowadzonych przez JIT, postawiono zarzuty wobec 29 osób, z których 24 zostały zatrzymane za udział w kradzieżach samochodów i motocykli na terenie Niemiec oraz sprzedaż ich lub części z nich na terenie Polski. Trzem osobom postawiono zarzuty kierowania zorganizowanymi grupami przestępczymi, a większość podejrzanych została tymczasowo aresztowana.

O Kinga

nic nie znaleziono

Zatrzymany za propagowanie ideologii faszystowskiej

Warszawa

Atak nożownika w Warszawie. Wyciągnął nóż i zaatakował 35-latka.

Warszawa

Napad na kantor w Szczecinie.

Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *