Uwaga – oszustwo „na Amazon”. Nie daj się nabrać!

Eksperci ESET zidentyfikowali kampanię phishingową, w której przestępcy podszywają się pod Amazon. Zachęcają do wypełnienia ankiety, za co obiecują konkretne nagrody.

 

Eksperci ESET otrzymali szereg zgłoszeń na temat podejrzanych wiadomości, które zaczęły trafiać do skrzynek pocztowych polskich internautów. Nadawane są rzekomo przez platformę Amazon i obiecują nowego iPhone lub iPada za wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej zakupów online. Aby do niej przejść, należy kliknąć w link, a na koniec wybrać prezent, podać dane karty kredytowej wykonać symboliczny przelew, mający na celu jej weryfikację. Oczywiście jest to oszustwo, co można rozpoznać po dość koślawej polszczyźnie, jaką posługują się oszuści.

Amazon phising

Taka forma wyłudzeń przez cyberprzestępców nie jest nowością. Oszuści najczęściej podszywają się pod dobrze znane internautom, zaufane marki, zarówno polskie, jak i te globalne. Jeśli adres mailowy w polu nadawcy sugeruje, że nadawcą jest np. Amazon, jak w tym przypadku, to czujność wielu osób zostaje uśpiona. Takich kampanii phishingowych w ostatnim czasie było więcej. Nasi analitycy pod koniec wakacji ostrzegali przed podejrzanymi SMS-ami podszywającymi się pod InPost i tajemniczymi paczkami, które można było rzekomo odebrać po pobraniu dodatkowej aplikacji

Oczywiście cała akcja ma na celu wyłudzenie danych karty kredytowej, a zamiast prezentu od Amazona oszukany użytkownik zobaczy puste konto. Eksperci ESET ostrzegają, aby nigdy nie otwierać załączników w mailach od nieznanych nadawców i nie odpisywać na takie wiadomości. Jeśli z kolei otrzymujemy maila od zaufanej osoby – na przykład jako nadawca widnieje ktoś z pracy – warto sprawdzić, jaki jest mail nadawcy. Jeżeli w wiadomości znajduje się link, trzeba również sprawdzić, dokąd prowadzi.

źródło;telepolis.pl

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Oszustwo „na spadek”Polacy wpłacają gigantyczne pieniądze.

Aby uzyskać tylko w teorii istniejący spadek po krewnym w USA, Polacy wpłacają kwoty od 40 tys. do 100 tys. dolarów.

„Oszust z Tindera” zatrzymany pod Wrocławiem.

udawał miliardera, a oczarowane nim kobiety zaciągały gigantyczne kredyty, by pomagać mu, gdy rzekomo znalazł się w kłopotach. "Oszust z Legnicy" grał doradcę finansowego.

Jak stracić pieniądze z konta przez WhatsApp, OLX, SMS, ZUS czy bank

Cyberprzestępcy wciąż aktualizują swoje metody, by tylko dostać dane do logowania do cudzych kont. Robią to po to, by je oczyścić z gotówki. Okradziony klient ma znikome szanse na jej odzyskanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *