Oszuści namawiają na inwestowanie w klejnoty. Uwaga, to piramidy finansowe!

Było już złoto i inwestycje w luksusowe nieruchomości. Teraz pojawiły się nowe sposoby na „zarabianie”.

Spółka Alternet i platforma Adblast to piramida finansowa, a inwestycje w kamienie szlachetne ze spółką Jewel Lines, działającą również na Dolnym Śląsku, są obarczone znacznym ryzykiem – ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

W ocenie urzędu, Alternet stworzył systemy promocyjne typu piramida na portalu internetowym Alternet i platformie reklamowej Adblast, zaś spółka Jewel Lines, reklamująca inwestycje w kamienie szlachetne, nie udzieliła informacji na żądanie UOKiK.

 

Polsko-czeska spółka Jewel Lines ma swoje kancelarie w kilku miasta w w naszym kraju w tym w Borowej pod Wrocławiem. Inicjatorem i współzałożycielem spółki zachęcającej do inwestowania w biżuterię i kamienie szlachetne jest Daniel Kuczkowski – prezes Zarządu i współwłaściciel spółki Aurinko Group. Na stronie firmy chwali się kilkunastoletnim doświadczeniem w branży diamentowej. Jak czytamy dalej, Jewel Lines reprezentuje grupa złotników, jubilerów i projektantów biżuterii z Antwerpii posiadających wieloletnie doświadczenie i kwalifikacje na światowym poziomie.

Od diamentu do procentu

 

Prezes UOKiK nałożył na spółkę Jewel Lines karę (25 tys. złotych) za nieudzielenie informacji w toku postępowania wyjaśniającego. Firma zachęca do inwestycji w kamienie szlachetne oraz do kupna swoich akcji. Urząd prowadzi w sprawie Jewel Lines postępowanie wyjaśniające, w którym analizuje czy zasady oferowania i nabywania kamieni szlachetnych oraz akcji spółki nie naruszają interesów konsumentów. W ocenie Prezesa UOKiK zachęcanie do inwestowanie w projekt „Rodzinne Klejnoty” oraz udział w programie „Od diamentu do procentu” mogą być obarczone znacznym ryzykiem. Zgodnie z prawem, przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazania wszelkich koniecznych informacji i dokumentów w przeciwnym razie narażają się na sankcję finansową w maksymalnym wymiarze do 50 mln euro. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Wołanie o pomoc inwestora Gdyńskiej Mikrokasy

 

Ponadto po zawiadomieniu przez Prezesa UOKiK o możliwych nieprawidłowościach, Komisja Nadzoru Finansowego podjęła czynności sprawdzające dotyczące działalności Jewel Lines Poland. Postępowanie w sprawie tego podmiotu prowadzi także Prokuratura Rejonowa Warszawa – Mokotów (sygn. PR 3 Ds. 116.2021).

 

Do wielu osób kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka. Okazje zbyt dobre, aby były prawdziwe, mogą okazać się finansowym fiaskiem. Systemy promocyjne typu piramida są komunikacyjnie atrakcyjne, choć szansa na zarobienie pieniędzy jest niewielka, w przeciwieństwie do dużego ryzyka zrealizowania straty finansowej. Nie dajmy się skusić na puste obietnice, które prowadzą wiele osób do utraty oszczędności – przestrzega Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie.

 

Sprzedawali statusy

 

UOKiK uznał, że firma Alternet ze Stanów Zjednoczonych stworzyła systemy promocyjne typu piramida. Urząd wyjaśnił, że konsument na portalu Alternet mógł wykupić pakiety w cenie od 10 USD do 1000 USD lub nabyć na platformie Adblast jeden z tzw. statusów. Następnie firma obiecywała rzekome zyski w zamian za namówienie innych osób do wpłaty. Zdaniem urzędu w taki sposób funkcjonują systemy promocyjne typu piramida, które są zakazane przez prawo.

 

W wyniku praktyk Alternet wielu konsumentów mogło zarówno nie uzyskać dodatkowych dochodów obiecywanych przez spółkę, jak i stracić te pieniądze, które jej powierzyli. Z tych powodów w decyzji nakazałem zwrot wpłaconych pieniędzy, choć może okazać się to trudne, bo przedsiębiorca ma siedzibę poza Unią Europejską – wskazał Chróstny.

 

Urząd nakazał spółce poinformowanie konsumentów o możliwości otrzymania zwrotu środków i w ciągu 30 dni od otrzymania od konsumentów wniosku – oddać pieniądze. Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NIECH SYSTEM SPRAWIEDLIWOŚCI ZAKOŃCZY PROCEDER POWSTAJĄCYCH PIRAMID FINASOWYCH

źródło; UOKiK

 

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Spółka Kuby Wojewódzkiego i Janusza Palikota ma 177 MILIONÓW ZŁOTYCH zadłużenia!

Bankruci, tylko formalnie

Sprzedaż podręczników zakończona wielkim oszustwem. Kobieta straciła niemal 7 tys. zł

Sprzedaż podręczników

Pożyczki Palikota. Pierwsi inwestorzy skapitulowali, a zegar tyka.

Piramida finansowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *