Oszuści namawiają na inwestowanie w klejnoty. Uwaga, to piramidy finansowe!

Było już złoto i inwestycje w luksusowe nieruchomości. Teraz pojawiły się nowe sposoby na „zarabianie”.

Spółka Alternet i platforma Adblast to piramida finansowa, a inwestycje w kamienie szlachetne ze spółką Jewel Lines, działającą również na Dolnym Śląsku, są obarczone znacznym ryzykiem – ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

W ocenie urzędu, Alternet stworzył systemy promocyjne typu piramida na portalu internetowym Alternet i platformie reklamowej Adblast, zaś spółka Jewel Lines, reklamująca inwestycje w kamienie szlachetne, nie udzieliła informacji na żądanie UOKiK.

 

Polsko-czeska spółka Jewel Lines ma swoje kancelarie w kilku miasta w w naszym kraju w tym w Borowej pod Wrocławiem. Inicjatorem i współzałożycielem spółki zachęcającej do inwestowania w biżuterię i kamienie szlachetne jest Daniel Kuczkowski – prezes Zarządu i współwłaściciel spółki Aurinko Group. Na stronie firmy chwali się kilkunastoletnim doświadczeniem w branży diamentowej. Jak czytamy dalej, Jewel Lines reprezentuje grupa złotników, jubilerów i projektantów biżuterii z Antwerpii posiadających wieloletnie doświadczenie i kwalifikacje na światowym poziomie.

Od diamentu do procentu

 

Prezes UOKiK nałożył na spółkę Jewel Lines karę (25 tys. złotych) za nieudzielenie informacji w toku postępowania wyjaśniającego. Firma zachęca do inwestycji w kamienie szlachetne oraz do kupna swoich akcji. Urząd prowadzi w sprawie Jewel Lines postępowanie wyjaśniające, w którym analizuje czy zasady oferowania i nabywania kamieni szlachetnych oraz akcji spółki nie naruszają interesów konsumentów. W ocenie Prezesa UOKiK zachęcanie do inwestowanie w projekt „Rodzinne Klejnoty” oraz udział w programie „Od diamentu do procentu” mogą być obarczone znacznym ryzykiem. Zgodnie z prawem, przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazania wszelkich koniecznych informacji i dokumentów w przeciwnym razie narażają się na sankcję finansową w maksymalnym wymiarze do 50 mln euro. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Wołanie o pomoc inwestora Gdyńskiej Mikrokasy

 

Ponadto po zawiadomieniu przez Prezesa UOKiK o możliwych nieprawidłowościach, Komisja Nadzoru Finansowego podjęła czynności sprawdzające dotyczące działalności Jewel Lines Poland. Postępowanie w sprawie tego podmiotu prowadzi także Prokuratura Rejonowa Warszawa – Mokotów (sygn. PR 3 Ds. 116.2021).

 

Do wielu osób kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka. Okazje zbyt dobre, aby były prawdziwe, mogą okazać się finansowym fiaskiem. Systemy promocyjne typu piramida są komunikacyjnie atrakcyjne, choć szansa na zarobienie pieniędzy jest niewielka, w przeciwieństwie do dużego ryzyka zrealizowania straty finansowej. Nie dajmy się skusić na puste obietnice, które prowadzą wiele osób do utraty oszczędności – przestrzega Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie.

 

Sprzedawali statusy

 

UOKiK uznał, że firma Alternet ze Stanów Zjednoczonych stworzyła systemy promocyjne typu piramida. Urząd wyjaśnił, że konsument na portalu Alternet mógł wykupić pakiety w cenie od 10 USD do 1000 USD lub nabyć na platformie Adblast jeden z tzw. statusów. Następnie firma obiecywała rzekome zyski w zamian za namówienie innych osób do wpłaty. Zdaniem urzędu w taki sposób funkcjonują systemy promocyjne typu piramida, które są zakazane przez prawo.

 

W wyniku praktyk Alternet wielu konsumentów mogło zarówno nie uzyskać dodatkowych dochodów obiecywanych przez spółkę, jak i stracić te pieniądze, które jej powierzyli. Z tych powodów w decyzji nakazałem zwrot wpłaconych pieniędzy, choć może okazać się to trudne, bo przedsiębiorca ma siedzibę poza Unią Europejską – wskazał Chróstny.

 

Urząd nakazał spółce poinformowanie konsumentów o możliwości otrzymania zwrotu środków i w ciągu 30 dni od otrzymania od konsumentów wniosku – oddać pieniądze. Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NIECH SYSTEM SPRAWIEDLIWOŚCI ZAKOŃCZY PROCEDER POWSTAJĄCYCH PIRAMID FINASOWYCH

źródło; UOKiK

 

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Kilkaset oszukanych osób.

Kolejne zatrzymania ws. piramidy finansowej

Kim jest świadek koronny?

jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

Historia Arkadiusza R. Eko-firmy z pomorza.

Pani Ewa z Mężem chciała wybudować sobie drewniany mały domek. Dwa lata temu dała ogłoszenie, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *