WYSPECJALIZOWALI SIĘ W KRADZIEŻACH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN – POLICYJNA SPECGRUPA ROZBIŁA GANG

Członkowie rozbitej grupy podejrzani są o kradzieże z włamaniami do hurtowni, gospodarstw rolnych, a nawet bankomatów. Ich łupem oprócz pieniędzy, padały głównie środki ochrony roślin i materiał siewny. Na trop grupy, mogącej działać nawet na przestrzeni kilkunastu lat, wpadli policjanci CBŚP i KWP w Olsztynie wspólnie z Pomorskim Wydziałem Prokuratury Krajowej. Wsparcia w trakcie akcji udzielili policjanci z KWP w Gdańsku i miejscowego Zarządu CBŚP. Podczas działań zatrzymano 8 osób, odzyskano środki chemiczne oraz zabezpieczono broń, amunicję, narkotyki i urządzenia mogące służyć do przestępczej działalności.

Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, działając w ramach grupy śledczej powołanej przez Komendanta Głównego Policji, prowadzą czynności w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Śledztwo nadzorowane jest przez  Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Członkowie grupy są podejrzani o kradzieże z włamaniami do hurtowni z chemią rolną, bankomatów oraz wielkoareałowych gospodarstw rolnych. Ich celem były przede wszystkim pieniądze, środki ochrony roślin oraz materiał siewny.

Z informacji śledczych wynika, że gang mógł działać na przestrzeni nawet kilkunastu lat, na terenie województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego czy kujawsko-pomorskiego. Policjanci z prokuratorami dokładnie ustalają ile członkowie grupy mogli zarobić na przestępczym procederze. Według wstępnych szacunków może to być co najmniej 1,5 miliona złotych.

W minionym tygodniu policjanci przeprowadzili działania na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, podczas których zatrzymali 8 osób, w wieku od 38 do 45 lat. Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania i użytkowania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli trzy jednostki nielegalnej broni palnej długiej, w tym jedną z tłumikiem, 60 sztuk amunicji ostrej karabinowej, ponad 6 kg marihuany oraz amfetaminę i MDMA. Zabezpieczono także przyrządy mogące służyć do ważenia i porcjowania narkotyków, telefony komórkowe, karty SIM, odzież roboczą, łomy i inne narzędzia. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli także hurtowe ilości środków ochrony roślin i dwie palety nasion kukurydzy, tj. towar mogący pochodzić z przestępstwa. Zabezpieczono również prawie 70 tysięcy złotych.

W działaniach, ogromnego wsparcia udzielili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił siedmiu zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się włamaniami i kradzieżą środków ochrony roślin. Dodatkowo niektórzy podejrzani usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji czy obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Łącznie podejrzanym przedstawiono czterdzieści trzy zarzuty. Zarzucane im przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności, karą grzywny oraz przepadkiem korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec sześciu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi osobami podejrzanymi w sprawie oraz dozór policji.

Sprawa jest rozwojowa, śledczy sprawdzają m.in. czy podejrzani nie mają innych przestępstw na swoim koncie. Policjanci analizują sprawy kradzieży z włamaniami, w których występuje podobny sposób działania, ustalają także kto był odbiorcą skradzionego towaru.

Policjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmiotyPolicjanci CBŚP, osoby zatrzymane i zabezpieczone przedmioty
źródło;cbśp

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Oszustwo „na spadek”Polacy wpłacają gigantyczne pieniądze.

Aby uzyskać tylko w teorii istniejący spadek po krewnym w USA, Polacy wpłacają kwoty od 40 tys. do 100 tys. dolarów.

„Oszust z Tindera” zatrzymany pod Wrocławiem.

udawał miliardera, a oczarowane nim kobiety zaciągały gigantyczne kredyty, by pomagać mu, gdy rzekomo znalazł się w kłopotach. "Oszust z Legnicy" grał doradcę finansowego.

Jak stracić pieniądze z konta przez WhatsApp, OLX, SMS, ZUS czy bank

Cyberprzestępcy wciąż aktualizują swoje metody, by tylko dostać dane do logowania do cudzych kont. Robią to po to, by je oczyścić z gotówki. Okradziony klient ma znikome szanse na jej odzyskanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *