Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'tagdiv_theme_css' not found or invalid function name in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 292

WINDYKATOR, A KOMORNIK – POZNAJ RÓŻNICĘ!

 

Bardzo często spotykamy się z utożsamianiem zawodów windykatora i komornika. Niestety to błędny sposób myślenia, gdyż ich działania obejmują zupełnie inne obszary odzyskiwania należności. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości na podstawie rozmów z zawodowymi windykatorami i komornikami  prezentujemy różnice pomiędzy pracą, uprawnieniami komornika i windykatora.

Windykator nakłoni dłużnika do spłaty

Windykator to osoba, która ma na celu nakłonienie dłużnika do szybkiej spłaty zobowiązania. Jego działania mają doprowadzić do uzyskania pieniędzy przed skierowaniem sprawy do sądu. Komornik może działać dopiero po uzyskaniu wyroku lub nakazu opatrzonego klauzulą wykonalności. Z windykatorem mamy do czynienia decydując się na działania poprzez profesjonalną kancelarię windykacyjną. Działania windykatora to niezwykle skuteczny sposób na szybkie odzyskanie środków, dlatego wiele firm zanim odda sprawę do sądu decyduje się skorzystać z jego usług. Kto może zostać windykatorem? Do objęcia tego stanowiska nie jest wymagane posiadania uprawnień. Windykator to osoba, która musi wyróżniać się wysokimi zdolnościami negocjacyjnymi i siłą perswazji. To osoby odporne na stres i chętne do podejmowania wyzwań. Profesjonalna kancelaria windykacyjna posiada w swoich szeregach windykatorów z wieloletnim doświadczeniem

 

Windykator – co mu wolno?

Windykator polubowny doprowadza do szybkiej spłaty zobowiązania. Działania podejmowane przez niego są niezwykle aktywne. Należy jednak podkreślić, że windykator nie może nękać dłużnika. Wykonywanie telefonów w nocy lub wejście do domu nierzetelnego kontrahenta bez jego zgody nie wchodzi w grę. Windykator nie może również zastraszać i grozić dłużnikowi. Do czynności dozwolonych należy aktywny kontakt telefoniczny i pisemny. Windykator terenowy odwiedza też dłużnika w miejscu zamieszkania, jednak to nierzetelny kontrahent decyduje, czy przekroczy on próg jego domu.

Czy musimy rozmawiać z windykatorem?

Windykator terenowy

Największym błędem dłużników jest działanie w myśl „z windykatorem nie muszę rozmawiać”. Unikanie kontaktu i odwlekanie spłaty skutkuje narastającymi odsetkami, które systematycznie powiększają dług. Współpracując z windykatorem dłużnik ma szansę na ustalenia harmonogramu spłat. Dzięki temu może uporać się ze swoim długiem w ratach, które są realne dla niego do spłaty.

 

Komornik – poznaj jego uprawnienia

Komornik sądowy działa na wniosek wierzyciela po otrzymaniu stosownych dokumentów. Egzekucja komornicza rozpoczyna się, gdy skierujemy wniosek wraz z oryginałem nakazu lub wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności. Komornik posiada stosowne uprawnienia do zajęcia wynagrodzenia dłużnika za pracę, środków znajdujących się na kontach bankowych, a także lokatach. W przypadku większych kwot komornik może dokonać zajęcia majątku, a nawet sprzedaży nieruchomości dłużnika. Niestety na tym etapie nierzetelny kontrahent nie ma możliwości negocjowania spłaty. Niestety gdy dłużnik unikał spłaty, a windykacja nie mogła uzyskać z nim porozumienia żadne negocjacje nie wchodzą już w grę. Komornik ma również prawo do wejścia do mieszkania dłużnika. Jeśli nie wyraża on na to zgody komornik może skorzystać z pomocy policji i wejść do lokalu nawet siłą.

 

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

Zobacz także!

Widziałeś tego mężczyznę? Policja wydała za nim list gończy

Białostocka policja opublikowała we wtorek wizerunek i dane 32-letniego mężczyzny podejrzanego o rozbój, który uciekł …

Poszukiwany od poniedziałku 20-letni gdańszczanin nie żyje.

20-latek z Gdańska ostatni raz był widziany przez rodzinę w poniedziałek około godz. 16. Młody …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *