Twórca mięsnego imperium Henryk K. został zatrzymany

Henryk K., twórca mięsnego imperium, został zatrzymany w stolicy Argentyny – Buenos Aires – donosi „Super Express”. Prokuraturze udało się namierzyć ściganego listem gończym biznesmena po kilku miesiącach. Teraz polskie władze starają się o jego ekstradycję.

  • Henryk K. był poszukiwany listem gończym od marca 2019 r.
  • W czerwcu 2020 r. sąd ogłosił upadłość stworzonych przez Henryka K. zakładów mięsnych
  • Zakłady, niegdyś dynamicznie rosnące, okazały się zadłużone na wiele milionów złotych

Obecnie Henryk K. znajduje się w areszcie domowym – twierdzi „SE”. Teraz prokuratura rozpoczęła procedurę ekstradycyjną, która ma na celu sprowadzenie biznesmena do Polski. Jeśli się to uda, to usłyszy on od zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania oszustw i przestępstw skarbowych. List gończy za Henrykiem K. został wystawiony w marcu 2019 r. przez śląską prokuraturę regionalną.

W październiku 2019 r. poszukiwany już wtedy listem gończym Henryk K. mówił w rozmowie z Business Insider Polska, że „jest to afera związana ze zmową nadzorcy sądowego, banków, Cedrobu i prawdopodobnie śląskiego wymiaru sprawiedliwości”. Według niego, celem zmowy było zniszczenie zakładów i przejęcie ich za małą część ich wartości. „Tą aferą powinna się jak najszybciej zająć prokuratura” – mówił kilka miesięcy temu biznesmen. Ujawnił też wtedy, że przebywa za granicą, ale nie ukrywa się przed polskimi organami ścigania, tylko po prostu od wielu lat mieszka w innym kraju.

W czerwcu 2020 r. sąd ogłosił upadłość Zakładów Mięsnych HK, a decyzja ta uprawomocniła się w październiku, co było oficjalnym końcem ZMHK. Po tej decyzji część przedsiębiorstwa Henryka K. przejmie Cedrob – wcześniej konkurent ZMHK – za 100 mln zł.

Historia upadku zakładów mięsnych Henryka K.

We wrześniu 2019 roku „Puls Biznesu” dotarł do dokumentów wewnętrznych Aliora, z których wynika, że w banku dochodziło do nieprawidłowości w przyznawaniu finansowania Zakładom Mięsnym HK.

Komitet kredytowy banku zarekomendował zwiększenie finansowania ZMHK w kwietniu 2019 r. Zarzucano mu, że decyzję podjęto na podstawie nieaudytowanego sprawozdania finansowego ZMHK za 2018 r.

Zakłady utraciły płynność finansową. Od 7 czerwca znajdowały się w przyspieszonym postępowaniu układowym (PPU). Do spłaty miały 833 mln zł zobowiązań, z czego 360 mln zł to długi wobec banków, 257 mln zł wobec dostawców, a 163 mln to wierzytelności z tytułu obligacji. Najwięcej, bo 230 mln zł K. winny był Aliorowi, a 125 mln zł powinien oddać Citi Handlowemu.

Chętni na Zakłady Mięsne Henryk Kania

Cedrob złożył ofertę nabycia składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa ZMHK za cenę 100 mln zł w połowie lutego 2020 r. W kwietniu obniżył tę ofertę do poziomu 82,1 mln zł. Oferta Cebrobu mogła zostać powiększona o wartość podatku od towarów i usług.

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Cedrob szacował, że przejęcie ZMHK będzie kosztowało dużo więcej, bo 250 mln zł. Uruchamiał wtedy specjalnie środki, by zapłacić pracownikom zaległe wypłaty i żeby produkcja nie była wstrzymana.

W grudniu mówiło się, że o przejęciu biznesu Zakładów Mięsnych Henryk Kania myślą trzy firmy. Jedną był właśnie Cedrob. Dwie pozostałe nie były znane. Wcześniej ze starań o przejęcie ZMHK wycofał się Tarczyński.

Problemy Zakładów Mięsnych Henryk Kania

Głównym problemem Zakładów Mięsnych HK okazały się nie drożejące ceny surowca, jak podawano na początku utraty płynności rok temu, ale zaległości od odbiorcy produktów. W lipcu 2018 roku zarząd ZMHK wniósł do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew przeciwko Rubin Energy. Zobowiązania tego podmiotu względem spółki wyliczono na kwotę 331,2 mln zł.

Rubin Energy odbierała od ZMHK wyroby i budowała zakład, który zajmował się pakowaniem produktów mięsnych. Przez tę firmę szła prawie cała sprzedaż zakładów, która nie trafiała do Biedronki. Przez jej zaległości ZMHK utraciły płynność.

Spółka ZMHK od 2012 roku dynamicznie powiększała zyski netto. W 2018 roku doszły do aż 64 mln zł. Na papierze wszystko wyglądało świetnie, współpraca z Biedronką kwitła. Ale okazało się, że biznes wcale nie idzie tak dobrze. Za trzy kwartały 2019 roku podano już, że łączna strata wynosi prawie 900 mln zł.

Od czerwca 2019 r. zakłady znajdowały się w trakcie przyspieszonego postępowania układowego. Na początku września Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach uchylił zarząd własny dłużnika nad całością majątku i ustanowił zarządcę.

Na początku grudnia 2019 r. zarządca ZMHK złożył w sądzie uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, a katowicki sąd umorzył przyspieszone postępowanie układowe.

W czerwcu 2020 roku Sąd Rejonowy w Katowicach ogłosił upadłość spółki i zatwierdził warunki sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

źródło;BI/SE

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Roman Giertych od roku nie stawił się na wezwanie prokuratury. Wystąpiono o tymczasowe aresztowanie adwokata

Termin wyznaczano mu już... 21 razy

Adwokat bił żonę stołkiem, pałką, mopem i dźgał ją nożem w klatkę.

Sędzia: to nie było drastyczne na tyle, by można było mówić o znęcaniu się

Padł strzał, nie żyje 32-latek

Funkcjonariusz policji postrzelił śmiertelnie 32-latka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *