275 KG HEROINY, WARTEJ 61 MLN ZŁ

Udaremnienie rekordowego przemytu 275 kilogramów heroiny, wartej 61 mln zł i likwidacja kanału przemytu narkotyków z Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej to zwieńczenie wielomiesięcznej pracy policjantów z CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W Polsce w działaniach brali udział również funkcjonariusze KAS. Operacja została przeprowadzona na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski, przy wsparciu Europol-u. Podczas działań zabezpieczono łącznie blisko 2,4 tony brutto heroiny oraz ponad 1,1 tony brutto kokainy.

Udaremnienie rekordowego przemytu 275 kilogramów heroiny, wartej 61 mln zł i likwidacja kanału przemytu narkotyków z Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej to zwieńczenie wielomiesięcznej pracy policjantów z CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W Polsce w działaniach brali udział również funkcjonariusze KAS. Operacja została przeprowadzona na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski, przy wsparciu Europol-u

Pierwszą informację dotycząca przemytu narkotyków przekazały policjantom służby bułgarskie. Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji przez wiele miesięcy dokładnie ustalali kolejne wątki w sprawie, zbierając wciąż nowe informacje. Wynikało z nich, że przez Polskę przebiega jeden z kanałów przemytu dużej ilości kokainy z Ameryki Południowej i heroiny z Bliskiego Wschodu do państw Europy Zachodniej. Wszystko wskazywało na to, że kanał został zorganizowany przez obywatela polskiego działającego w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej. Pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów np. owoców,  podejmowane były próby przemytów narkotyków.

Zgromadzone w toku czynności materiały stanowiły podstawę do wszczęcia przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku śledztwa w tej sprawie. Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy prowadzono współpracę z organami ścigania innych państw, która była możliwa dzięki istotnemu zaangażowaniu i wsparciu Europol-u.

Policjanci CBŚP ustalili, że grupa przestępcza przygotowuje kolejny przemyt, tym razem heroiny. Na przełomie lutego i marca 2020 roku wspólnie z funkcjonariuszami pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej, skontrolowali w gdyńskim porcie cztery kontenery, które przypłynęły z Bliskiego Wschodu z zadeklarowanym wg. dokumentów celnych ładunkiem steatytu czyli materiału skalnego. Po przesypaniu zawartości wszystkich worków (80 ton towaru), w trzech z nich stwierdzono, że oprócz materiału skalnego znajdują się tam również paczki z zawartością sproszkowanej substancji koloru szarego. Przeprowadzone badania fizykochemiczne potwierdziły, że substancja ta jest heroiną. Jak się okazało, w materiale skalnym ukryto blisko 275 kilogramów heroiny, którą zabezpieczono jako dowód w sprawie. Wartość hurtową tego narkotyku oszacowano na około 61 mln zł.

Na początku marca policjanci CBŚP wzięli udział w koordynowanej przez Europol akcji zatrzymań podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania były prowadzone na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski. Podsumowania w poszczególnych krajach jeszcze trwają, ale już z pierwszych informacji wiadomo, że zatrzymano łącznie 13 podejrzanych. W Turcji zatrzymano 8 osób, w tym jednego poszukiwanego za zabójstwo, kolejny mężczyzna wpadł w Belgii, jedna w Polsce i trzy osoby w Holandii. Podczas operacji zabezpieczono łącznie blisko 2,4 tony brutto heroiny oraz ponad 1,1 tony brutto kokainy.

W Polsce zatrzymano mężczyznę, któremu w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku przedstawiono zarzuty udziału w międzynarodowej, zorganizowanej grupie przestępczej oraz w dwóch przemytach: 275 kilogramów heroiny i 126 kilogramów kokainy, który został udaremniony w Rotterdamie. Gdański sąd aresztował go na trzy miesiące.

Sprawa jest rozwojowa.

funkcjonariusze i zabezpieczone rzeczyfunkcjonariusze i zabezpieczone rzeczyzabezpieczone przedmioty

zabezpieczone przedmiotyfunkcjonariusze i zabezpieczone rzeczyzabezpieczone przedmioty
zabezpieczone przedmiotyzabezpieczone przedmiotyzabezpieczone przedmioty

źrdódło;cbśp/policja 

 

 

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Oszustwo „na spadek”Polacy wpłacają gigantyczne pieniądze.

Aby uzyskać tylko w teorii istniejący spadek po krewnym w USA, Polacy wpłacają kwoty od 40 tys. do 100 tys. dolarów.

„Oszust z Tindera” zatrzymany pod Wrocławiem.

udawał miliardera, a oczarowane nim kobiety zaciągały gigantyczne kredyty, by pomagać mu, gdy rzekomo znalazł się w kłopotach. "Oszust z Legnicy" grał doradcę finansowego.

Jak stracić pieniądze z konta przez WhatsApp, OLX, SMS, ZUS czy bank

Cyberprzestępcy wciąż aktualizują swoje metody, by tylko dostać dane do logowania do cudzych kont. Robią to po to, by je oczyścić z gotówki. Okradziony klient ma znikome szanse na jej odzyskanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *