Oszustwo na OLX przy wykorzystaniu komunikatora WhatsApp. Uważajcie

Pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą sprzedażową OLX – przestępcy przy użyciu komunikatora WhatsApp docierają do użytkowników OLX-a i zachęcają do kliknięcia spreparowanego linku. Jeśli w porę nie zorientujemy się, że coś jest nie tak, możemy oddać m.in. dane dotyczące naszej karty płatniczej w ręce oszustów.

Przestępcy kontaktują się z ofiarami przez komunikator WhatsApp w sprawie przedmiotów oferowanych na sprzedaż. Oszuści namawiają do skorzystania z rzekomej usługi polegającej na nadaniu przesyłki przez serwis OLX. Ofiara otrzymuje w wiadomości spreparowany link, a gdy go kliknie, zobaczy stronę, która na pierwszy rzut oka przypomina oficjalną witrynę OLX.

Sama domena strony, na którą zostajemy przekierowani po kliknięciu linka, może już budzić nasze podejrzenia. Pojawia się w niej jednak fraza OLX oraz nie ma rażących błędów czy kombinacji losowych znaków. Osoba nieanalizująca całego pasku adresowego może więc nie zorientować się, że coś jest nie tak. Fałszywa strona próbuje utwierdzić nas przekonaniu, że zamawiamy kuriera. Sugeruje podanie naszych danych osobowych, w tym tych dotyczących karty płatniczej.

O sprawie poinformował zespół CERT Polska. Zachęca on również, żeby zgłaszać podejrzane wiadomości, które mogą być oszustwem, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Dzięki temu specjaliści mogą przeanalizować potencjalne zagrożenie i ostrzec przed nim innych.

źródło: CERT Polska

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

„Oszust z Tindera” zatrzymany pod Wrocławiem.

udawał miliardera, a oczarowane nim kobiety zaciągały gigantyczne kredyty, by pomagać mu, gdy rzekomo znalazł się w kłopotach. "Oszust z Legnicy" grał doradcę finansowego.

Jak stracić pieniądze z konta przez WhatsApp, OLX, SMS, ZUS czy bank

Cyberprzestępcy wciąż aktualizują swoje metody, by tylko dostać dane do logowania do cudzych kont. Robią to po to, by je oczyścić z gotówki. Okradziony klient ma znikome szanse na jej odzyskanie.

Uwaga na „film o tobie”.

Fałszywy SMS z numeru 570216115 lub 667227229

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *