Oszustwo „na Andrzeja Dudę”. 84-latka straciła oszczędności życia

Liczba oszustw w sieci rośnie z roku na rok i coraz częściej przestępcy obierają za cel osoby starsze. Ich ataki mogą być opłakane w skutkach, o czym najlepiej świadczy przypadek 84-letniej bydgoszczanki, która zaufała nieodpowiednim osobom i straciła przez to oszczędności swojego życia. W całej operacji wykorzystano wizerunek prezydenta Andrzeja Dudy.

 

We wrześniu informowaliśmy o nowym przekręcie „na Orlen”, w którym oszuści zachęcali swoje ofiary do inwestowania pieniędzy w gaz i ropę, w celu osiągnięcia dużych zysków. By uwiarygodnić swoją witrynę, wykorzystali wizerunki wspomnianego już prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Orlenu, Daniela Obajtka. Niestety zachęcili tym 84-letnią bydgoszczankę do skorzystania z „oferty”, co było równoznaczne z wyłudzeniem od niej sporych pieniędzy.

 

Jak wskazuje KWP w Bydgoszczy, poszkodowana straciła łącznie aż 380 tys. zł, które zostały przetransferowane na konta przestępców na przestrzeni dwóch tygodni października 2021 r. Bydgoszczanka kliknęła na link dostępny na spreparowanej stronie, a po pewnym czasie skontaktował się z nią mężczyzna podający się za pracownika firmy inwestującej pieniądze na giełdzie. Ten przekierował ją do innego mężczyzny, który polecił 84-latce zainstalować aplikację do zdalnej obsługi pulpitu, a następnie monitorując jej ruchy, poprosił o zalogowanie do jednego z kont.

 

Sprawca miał kontaktować się z nią jeszcze kilkukrotnie, cały czas uspokajając kobietę, że jej pieniądze już zarabiają. W międzyczasie przestępcy uzyskali wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do wykonania przelewów i ich uwierzytelniania. Tego typu ataki są niestety przeprowadzane coraz częściej i choć policja oraz media uczulają przed nimi, wiele osób nadal nie jest świadomych tego, jak łatwo można utracić całe swoje oszczędności.

Osoby zainteresowane podobnymi tematami zachęcamy do przesłuchania podcastu Technicznie Rzecz Biorąc. Przy współudziale gości poruszane są w nim bardzo ciekawe wątki technologiczne.

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Największe oszustwo elektroniczne w historii. Covid pozwolił oszustom „zarobić” ponad 1,5 bln zł

Pandemia koronawirusa spowodowała spustoszenie w służbach zdrowie niemal wszystkich krajów na świecie i pochłonęła niewyobrażalne …

Uwaga na nowe oszustwo! Dzwonią z numeru komendy policji, a potem czyszczą ci konto.

Odbieramy telefon z lokalnej komendy i słyszymy o nieautoryzowanych ruchach na naszym koncie bankowym. W …

Twórczyni piramidy finansowej zatrzymana w Hiszpanii. Polka oszukała setki osób

Na terenie Hiszpanii zatrzymani zostali – poszukiwani od kilku lat międzynarodowymi listami gończymi – twórczyni …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *