Kolejna kobieta oszukana metodą na wnuczka

88-letnia seniorka z Lubina została oszukana znaną już metodą. Do kobiety zadzwoniła jej rzekoma wnuczka informując, że potrzebuje pieniędzy. 

 

Typowe działanie oszustów

Oszuści zagrali na emocjach kobiety mówiąc, że matka – czyli córka pokrzywdzonej – leży w szpitalu pod respiratorem. Kobieta niestety uwierzyła w historię i przekazała fałszywej wnuczce 40 tysięcy złotych. Pieniądze chciała dać zięciowi, na co oszustka odpowiedziała, że tato też jest w szpitalu. Na dowód w słuchawce odezwał się mężczyzna potwierdzając zmyśloną historię. Po pieniądze przyjechała 'koleżanka’. Kobieta straciła oszczędności swojego życia.

 

Apel policji

Policja po raz kolejny apeluje wszystkich a zwłaszcza osoby starsze i ich rodziny o czujność. Pod żadnych pozorem nie powinny przekazywać obcym żadnych pieniędzy. Osoby podejrzewające oszustwo powinni potwierdzić prośbę o pomoc, wykonując telefon lub skontaktować się osobiście. Ważne jest również to, aby każde takie podejrzenie oszustwa niezwłocznie zgłaszać na Policję.

 

Statystyki

Wg statystyk Komendy Głównej Policji w 2019r. metodą 'na wnuczka’ wyłudzono ponad 72mln złotych od ponad 4,5 tys. poszkodowanych. Przestępstwo to jest określone w art. 286 § 1 kodeksu karnego:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

 

Julia Nikiel

 

źródło: policja/pl

 

O Julia Nikiel

nic nie znaleziono

Uwaga na „film o tobie”.

Fałszywy SMS z numeru 570216115 lub 667227229

Nie daj się oszukać metodą „na fachowca”

Przestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani!

Oszustwo „na paczkę”. Na czym polega?

Otrzymujemy SMS-y, że mamy do otrzymania paczkę,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *