Uwaga na „film o tobie”.

Fałszywe SMS-y nie poruszają już tylko tematyki paczek i nieodebranych połączeń. Do naszej redakcji spływają zgłoszenia dotyczące wiadomości o rzekomych „filmach o tobie”. Oszuści ponownie liczą na machinalne kliknięcia załączonych linków.

Nasi czytelnicy zgłosili nam w ostatnich dniach fałszywe SMS-y, w których ktoś sugeruje, że pod załączonym linkiem można znaleźć „film o Tobie” lub „film z twoją twarzą”. Wiadomości zostały wysłane z numerów +48570216115 oraz +48667227229. W chwili tworzenia niniejszego tekstu, jeden z linków po prostu nie działa, a drugi prowadzi do niezwiązanej z tematem strony internetowej zagranicznej firmy.

Chociaż w tym momencie zagrożenie wydaje się więc stosunkowo niewielkie i podobne wiadomości SMS można traktować po prostu jako spam, w dowolnym momencie może się to zmienić. Niewykluczone bowiem, że atakujący testują skuteczność kolejnej formy ataku tego rodzaju i dopiero kiedy uznają, że ma sens, załączą do SMS-ów linki do spreparowanych stron czy szkodliwych aplikacji na smartfony.

Fałszywe SMS-y o "filmie o tobie"
Fałszywe SMS-y o "filmie o tobie"

Z informacji w serwisie nieznany-numer.pl wynika, że numer +48570216115 był także wykorzystywany do rozsyłania wiadomości o paczkach. Chodzi o masowo wysyłane fałszywe SMS-y dotyczące zamówień, które szczególnie często trafiały do Polaków jeszcze przed świętami w grudniu, choć kolejne przypadki zgłaszane są do dzisiaj.

Osoby otrzymujące podobne wiadomości SMS najlepiej zrobią, jeśli nie będą na nie reagować. W najlepszym wypadku załączony link prowadzi do nieodstępnych lub niezwiązanych z tematem stron i jest tylko stratą czasu. W najgorszym przypadku – poskutkuje instalacją szkodliwego oprogramowania w smartfonie lub zmanipuluje odbiorcę do uzupełnienia swoich danych w formularzu. To opcja prowadząca do utraty pieniędzy z konta bankowego.

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

5 MLN PAPIEROSÓW NA DOBĘ

TYLE BYŁA W STANIE WYPRODUKOWAĆ PRZEJĘTA MASZYNA

„Mamo, żałuję, że mnie urodziłaś”. 10-latek bity i głodzony.

Sąd skazał jego ojczyma na 5 lat więzienia, a matce wymierzył karę na rok z warunkowym zawieszeniem na 5 lat.

Policja opublikowała list gończy

Chorzów. Zabójstwo dziennikarza w Parku Śląskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *