Skarbówka zajrzy nam na konta. Od lipca nowe przepisy

Od lipca skarbówka będzie miała nowe uprawnienia – zajrzy na konto bankowe. Teoretycznie „bez żadnego trybu”. Dotąd takie możliwości miała tylko wobec osób podejrzanych.

Od 1 lipca 2022 r. na mocy nowych przepisów banki będą musiały przekazać organom podatkowym dane o posiadanej liczbie kont, ich stanie i obrocie swoich klientów. Takie informacje dotąd mogły przekazać jedynie w sytuacji, w której najpierw wszczynane było postępowanie podatkowe przeciwko tej osobie. 

Po zmianach natomiast już wobec wszystkich osób fizycznych i, co więcej, także wobec pełnomocników rachunku, a nie tylko właścicieli. „Może to dotyczyć np. sytuacji, w której podatnik nie ujawnia dochodów, by nie płacić podatku, lub prowadzi niezarejestrowany biznes” – czytamy.

„Rozszerzony zostanie także katalog podmiotów, które będą mogły żądać ujawnienia takich informacji. Obecnie może o to wystąpić szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Od 1 lipca 2022 r. uprawnienie takie otrzyma także naczelnik urzędu skarbowego„.

Przepisy te już teraz budzą mnóstwo kontrowersji. Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada jednak, że rząd ponownie analizuje te przepisy i nie wyklucza zmiany. O wyjaśnienie sprawy wiosną prosił już rząd Rzecznik Praw Obywatelskich, bo jego zdaniem „nie przedstawiono uzasadnienia zmiany, a znacząco poszerza ona zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli”.

Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk uspokaja: – Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej – wyjaśnia.

Jednak doradcy podatkowi zwracają uwagę, że uprawnienia organów podatkowych już obecnie są bardzo duże i pozwalają skutecznie walczyć z nadużyciami. – Trudno więc znaleźć racjonalne uzasadnienie dla kolejnego ich rozszerzania – komentuje Dariusz Malinowski, doradca podatkowy i partner w KPMG w Polsce. I zaznacza, że w wyniku zmiany przepisów „rośnie ryzyko uznaniowego występowania o dane dotyczące rachunków bankowych oraz nieuzasadnionego ich wykorzystywania.” 

Źródło:

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Ile komornik może zabrać z pensji? Egzekucja komornicza – jak wygląda?

W rzeczywistości, każde podjęte przez komornika działanie jest ściśle regulowane przez prawo, w tym to, z jakich składników majątku może „ściągnąć” dług i jaką część środków pieniężnych czy mienia może zająć

5 MLN PAPIEROSÓW NA DOBĘ

TYLE BYŁA W STANIE WYPRODUKOWAĆ PRZEJĘTA MASZYNA

„Mamo, żałuję, że mnie urodziłaś”. 10-latek bity i głodzony.

Sąd skazał jego ojczyma na 5 lat więzienia, a matce wymierzył karę na rok z warunkowym zawieszeniem na 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *