Oszustwo na OLX przy wykorzystaniu komunikatora WhatsApp. Uważajcie

Pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą sprzedażową OLX – przestępcy przy użyciu komunikatora WhatsApp docierają do użytkowników OLX-a i zachęcają do kliknięcia spreparowanego linku. Jeśli w porę nie zorientujemy się, że coś jest nie tak, możemy oddać m.in. dane dotyczące naszej karty płatniczej w ręce oszustów.

Przestępcy kontaktują się z ofiarami przez komunikator WhatsApp w sprawie przedmiotów oferowanych na sprzedaż. Oszuści namawiają do skorzystania z rzekomej usługi polegającej na nadaniu przesyłki przez serwis OLX. Ofiara otrzymuje w wiadomości spreparowany link, a gdy go kliknie, zobaczy stronę, która na pierwszy rzut oka przypomina oficjalną witrynę OLX.

Sama domena strony, na którą zostajemy przekierowani po kliknięciu linka, może już budzić nasze podejrzenia. Pojawia się w niej jednak fraza OLX oraz nie ma rażących błędów czy kombinacji losowych znaków. Osoba nieanalizująca całego pasku adresowego może więc nie zorientować się, że coś jest nie tak. Fałszywa strona próbuje utwierdzić nas przekonaniu, że zamawiamy kuriera. Sugeruje podanie naszych danych osobowych, w tym tych dotyczących karty płatniczej.

O sprawie poinformował zespół CERT Polska. Zachęca on również, żeby zgłaszać podejrzane wiadomości, które mogą być oszustwem, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Dzięki temu specjaliści mogą przeanalizować potencjalne zagrożenie i ostrzec przed nim innych.

źródło: CERT Polska

O Ryszard Zieliński

Zobacz także!

Wołanie o pomoc inwestora Gdyńskiej Mikrokasy

Bezsilność i bezradność to jedyne co pozostało jednemu z obligatariuszy. Próby odzyskania pieniędzy jak dotąd …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *