ABW zatrzymała pięcioro członków gangu, który wyłudził 120 mln zł podatku VAT

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pięcioro członków grupy wyłudzającej VAT na wewnątrzwspólnotowym obrocie olejem roślinnym, będącym komponentem biopaliw. W śledztwie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zarzuty w tej sprawie usłyszało już 59 osób. Skarb Państwa stracił przez ten gang vatsterów co najmniej 120 mln zł.

 

Do zatrzymań pięciorga podejrzanych doszło przed kilkoma dniami na terenie Wrocławia. Mieli oni kontrolować spółki wykorzystane do wyłudzenia podatku VAT.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli podczas przeszukań dokumenty oraz nośniki elektroniczne.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Na wniosek śledczych troje podejrzanych zostało aresztowanych, a wobec dwojga prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PIENIĄDZE W PRALCE

Z ustaleń Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wynika, że grupa wykorzystała klasyczny przekręt, polegający na „pozorowanych czynnościach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przez polskich oraz zagranicznych przedsiębiorców”. Kontrolowane przez członków gangu spółki handlowały olejem roślinnym, który miał komponentem do produkcji biopaliw.

POSŁUCHAJ:

– Łańcuchy odbiorców były w sposób celowy i przemyślany układane tak, aby część podmiotów pełniła rolę znikających podatników, a część – rolę buforów. Wszystko po to, by ostatecznie była możliwość wykazania legalnego nabycia olejów roślinnych przez ostatecznych odbiorców – poinformowała Prokuratura Krajowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 

Towar wędrował, głównie na papierze, między kilkoma krajani Unii. A potem był sprzedawany z zyskiem, za sprawą nieodprowadzonego podatku. W ten sposób zalegalizowano setki tysięcy litrów oleju roślinnego.

Dotychczas w sprawie zarzuty usłyszało 59 osób. A prokuratura i ABW zapowiadają kolejne zatrzymania.

źródło;policja/ABW

 

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Oszustwo „na spadek”Polacy wpłacają gigantyczne pieniądze.

Aby uzyskać tylko w teorii istniejący spadek po krewnym w USA, Polacy wpłacają kwoty od 40 tys. do 100 tys. dolarów.

Sprzedawała narkotyki w pudełkach po zapałkach. „Babcia Basia” w rękach policji

Policjanci koło południa zjawili się w okolicach posesji. To co zobaczyli, potwierdziło ich przypuszczenia. Stali się świadkami transakcji, której dokonywała seniorka.

Wstrząsające wyniki sekcji zwłok. Podano szczegóły zabójstwa 66-latka z Malborka

Łącznie 22 rany kłute od noża. Szesnaście zlokalizowanych w okolicy tułowia i brzucha. Cztery rany szyi, dwie rany - jedna przedramię lewe i cięta rana lewej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *