zdjęcie poglądowe

ABW zatrzymała osoby, które stworzyły system pozwalający obcym służbom na cyberataki w Polsce

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w województwie łódzkim 2 osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej.

Zatrzymane osoby zorganizowały infrastrukturę teleinformatyczną, która składała się z modemów i urządzeń współpracujących z hurtową ilością kart SIM, zapewniającą anonimizację połączeń telefonicznych oraz działań wykonywanych w sieci Internet i ukrycie danych osób korzystających z niej. Infrastruktura ta była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili przeszukania w ponad 20 lokalizacjach na terytorium całego kraju, m.in. w miejscach zamieszkania zatrzymanych oraz osób pozostających z nimi w związkach przestępczych, a także w siedzibach podmiotów gospodarczych. Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. urządzeń typu simbox, kart SIM, nośników danych, w tym komputerów, telefonów, pamięci przenośnych, dysków twardych.

Rozbita grupa 'cyberprzestępców

Zatrzymani zarządzali systemem oraz nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie. Współpracowali z osobami, które udzielały wsparcia w zakresie technicznym oraz logistycznym, w tym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane.

 

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty zakłócania pracy w sieci teleinformatycznej. Zastosowano też wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia, dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z osobami objętymi śledztwem.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

źródło;abw

 

O Ryszard Zieliński

E-mail: ryszard.zielinski@sledcza24.tv Telefon: +48 534 890 426

nic nie znaleziono

Brutalne zabójstwo byłej partnerki. Zapadł wyrok

Mężczyzna ma też wpłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz rodziny zamordowanej Pauliny.

GIGANTYCZNE UDERZENIE CBŚP W GANG

pseudokibice

Najemcy przestaną płacić za mieszkania? Nowe regulacje prawne niekorzystne dla wynajmujących?

Obawy budzi także sytuacja ekonomiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *